Nezvanični podaci govore da BiH nedostaje 30.000 radnika, a u jeku turističke sezone taj problem postaje još izraženiji.
Čak i renomirani sarajevski restorani imaju problema sa pronalaskom konobara i kuvara, a hotelima nedostaje sobarica, čistačica i radnika na recepciji.
Više je razloga za to, s jedne strane građani BiH odlaze na sezonski rad u inostranstvo, dok sa druge strane zakoni u BiH ne olakšavaju uvoz radne snage, a zbog višemjesečne procedure poslodavci nisu u mogućnosti da pronađu prijeko potrebne radnike.
Direktorka hotela Pino Nature na Trebeviću , Aida Terzić u razgovoru za kaže da se poslodavci već dugi niz godina suočavaju s problemom pronalaska radnika.
– Mogu reći da ove godine imamo možda i najmanji problem s pronalaženjem radnika. Problem je sljedeći, radna snaga iz naše zemlje u aprilu ide da radi na obalu, a vraća se u oktobru i ostaje ovdje u periodu takozvane ‘mrtve sezone’, kada nema velikih poslova – priča Terzić.
Prilikom pronalaska radnika ističe kako su se susreli sa velikim brojem ljudi koji su na birou za zapošljavanje, a ustvari ne žele da rade i ne traže posao.
Hotel i turistička agencija, kaže, imaju oko 80 odsto stalne radne snage, a kao razlog navodi plate radnika koje su u odnosu na prije dvije godine gotovo udvostručene.
– Čini mi se da je teže pronaći osnovnu radnu snagu poput konobara, kuvara, spremačica, nego radnike na rukovodećim pozicijama poput direktora ili menadžera – zaključuje Terzić.
O izazovima s kojima se susreću zaposleni govori Naida Duvnjak-Šehović, direktorka ljudskih resursa Apta Korporejšn. Kaže kako je pitanje nedostatka radne snage strateško pitanje s kojim se posljednjih godina nose poslodavci.
– Trendove u pronalaženju zaposlenih prilagođavamo tako što osluškujemo potrebe kandidata i ponudom honorarnog ili studentskog angažmana. Trenutno uspijevamo pronaći kandidate koji priliku za svoj angažman vide u našem poslovnom okruženju – kaže Duvnjak-Šehović, prenosi Klix.
izvor:Klix/FOTO:Pixabay