U Banjaluci održana javna diskusija “Pravo na pravdu” (Foto)

29.08.2023. - Društvo

Javna diskusija pod nazivom “Pravo na pravdu“ Banjaluka: Presjek stanja u pravosuđu – Transparentnost, procesuiranje korupcije i kriminalizacija klevete održana je danas u Banjaluci.

Ovaj događaj okupio je predstavnike pravosudnih institucija, organizacije civilnog društva i medije, a tokom diskusije je poručeno da zakon o kriminalizaciji klevete udaljava Bosnu i Hercegovinu od evropskog puta. Diskuskuju “Pravo na pravdu” je organizovala je Evropska unija u BiH.

Vladavina prava u Bosni i Hercegovini jedan je od ključnih prioriteta na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, rečeno je tokom javne diskusije.

“Zakon koji je stupio na snagu u subotu nameće nepotrebne i neproporcionalne restrikcije na nezavisne medije i civilno društvo. To je nažalost korak nazad u zaštiti fundamentalnih prava. Mi smo zabrinuti da bi ovaj zakon mogao imati  efekte hlađenja slobode izražavanja i slobode medija“, kazao je Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, te dodao da će oni nastaviti da se zalažu za fundamentalne slobode i vladavinu zakona u BiH.

Evropska unija od Bosne i Hercegovine traži nove zakone iz oblasti pravosuđa, ali vlasti pokazuju da nemaju istinsku namjeru sprovođenja reformi, poručuju iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini.

“Vidimo da se zapravo pokušavaju izbjeći one ključne stvari koje bi trebalo da unaprijede sistem i da se na neki način pokušava dati krinka provođenja reformi i predstaviti to kao neki veliki rezultat, a onda će biti na EU da ocijeni da li je to bilo dovoljno ili nije. U oktobru je novi Izvještaj o BiH i to će biti ključni test da vidimo da li će se ulaziti u kvalitet zakonskih rješenja koja se usvajaju ili je dovoljno da nešto usvojimo i kažemo da smo nešto usvojili“, poručila je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić poručio je da kada govrimo o posljedicama novog zakona, više od 20 godina je potrošeno na edukaciju predstavnika pravosuđa o tome šta je kleveta, koja je razlika između kolumne, istraživačkog teksta, priloga ili statusa na društvenim mrežama, ali kriminalizacijom klevete ponovo se nalazimo na početku.

“Svi smo u ovoj zemlji, a i van nje, decenijama saglasni da je pravosuđe u BiH neefikasno, korumpirano i da ne radi dobro svoj posao i takvom pravosuđu politika je dala opasan alat u ruke – kriminalizaciju klevete. Kažu da kada imate čekić u ruci sve vam liči na ekser i mi se bojimo da će jednim takvim alatom biti do kraja ugušena sloboda javne riječi u Republici Srpskoj, ali i u cijeloj BiH“, smatra Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.

Nakon javnih debata “Pravo na pravdu“ organizovanih u protekla dva mjeseca u osam gradova u BiH, do kraja godine biće organizovana završna diskusija, gdje će biti predstavljen i izvještaj o stanju pravosuđa u lokalnim zajednicama, a čiji su autori predstavnici organizacija civilnog društva i medija.

Bijeljina.com