Udruženje vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske organizovalo je u Etno selu “Stanišići“ Treće susrete vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske na temu – “Inovacije u predškolskom obrazovanju – razmjena ideja i praksi”.
Predsjednik Upravnog odbora Balkanskog saveza udruženja vaspitača i predsjednik Upravnog odbora Saveza vaspitača Srbije Slobodanka Radosavljević, rekla je da je veoma važno što postoji udruženje u Republici Srpskoj koje može organizovati ovakav skup vaspitača.
Predsjednik Skupštine Udruženja vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske Slađana Glavičić rekla je da su ovogodišnji Treći susreti vaspitača okupili više od dvije stotine vaspitača i stručnih saradnika iz Republike Srpske, FBiH, Srbije i Crne Gore.
“Na javni konkurs stigli su i radovi iz Sjeverne Makedonije. Ukupno smo dobili 43 rada i oni su objavljeni u Zborniku radova sa ovog stručnog skupa. U njima je sadržana riznica ideja, dobrih praksi i svega onoga što može poslužiti vaspitačima i prosvjetnim radnicima. Ponosni smo na to da se ovakva platforma širi i da imamo svoje stručne susrete. Stručno usavršavanje vaspitača je izuzetno važno, jer pratimo tokove razvoja i inovacije. Jako je važno dijeliti znanje i ideje. Svaki stručni skup donosi nešto novo“, istakla je Glavičić.
Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske Nataša Cvijanović kaže da ovakvi susreti vaspitača i stručnih saradnika puno znače za proces obrazovanja i stručnog usavršavanja svih vaspitno – obrazovnih radnika u predškolskim ustanovama.
“U Republici Srpskoj imamo oko tri hiljade zaposlenih u predškoslkim ustanovama, od toga oko dvije hiljade vaspitača. I to govori koliko je nama ovaj događaj važan. Imamo oko 18.000 djece koja pohađaju vrtiće i to je obuhvat od 37 odsto. Zbog toga je izuzetno važno usavršavanje svih vaspitno – obrazovnih radnika u predškolskim ustanovama Republike Srpske“, navodi Cvijanović.
Slaviša Vujanović, predsjednik Udruženja vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske i istakao je da najveći izazov u ovom trenutku predstavlja dodatni obuhvat povećanja broja djece u predškolskim ustanovama.
“Mi imamo oko 38 odsto djece u predškolskim ustanovama, dok zemlje regiona, kao što je Srbija, Crna Gora i Hrvatska imaju puno veći obuhvat djece u vrtićima. Istovremeno, moramo raditi na stvaranju uslova za boravak djece i na povećanju kapaciteta za smještaj u vrtićima. U Bijeljini trenutno imamo oko tri stotine mališana na čekanju za vrtić, dok u Republici Srpskoj oko 3.000 djece čeka za upis u vrtiće. Svaka lokalna zajednica i Vlada Republike Srpske moraju više ulagati u izgradnju i otvaranje novih objekata i širenje kapaciteta u vrtićima“, rekao je Vujanović.