Kada je zbog vrućine ugroženo zdravlje i kako pravilno reagovati

16.07.2023. - Društvo

Toplotni udar obično nastaje zbog direktnog izlaganja suncu. Visoke ljetne temperature već su u punom mahu, stoga je važno prepoznati simptome toplotnog udara.

 

Duga razdoblja vrućina mogu biti još opasnija od naglog vala, jer je teže shvatiti ozbiljnost simptoma. Važno je redovno se umivati i piti pomalo vodu kroz cijeli dan.

Simptomi toplotnog udara: teško znojenje s hladnom, vlažnom kožom, glavobolja, umor, žeđ, mučnina, nesvjestica i tamna mokraća.

Važno je na vrijeme prepoznati simptome i pravilno reagovati. Odmah sklonite osobu u rashlađenu prostoriju ili u hlad. Rashladite je tuširanjem hladnom vodom ili mokrim peškirima, koje možeš ostaviti na tijelu kao hladan oblog 10-ak minuta. Omogućite osobi da legne i ako je pri svijesti, ponudi joj tekućinu, najbolje vodu. Potom je odvedite ljekaru.

Prilikom velikih vrućina, odnosno za vrijeme ljetnih mjeseci, važno je biti oprezan i pravilno zaštititi zdravlje sebe i svojih bližnjih. Potrebno je poduzeti adekvatne mjere i to:

Izbjegavajte izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti, posebno u razdoblju između 10 i 17 časova – ovo posebno vrijedi za osobe u povećanom riziku od toplotnog udara. Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana. Pijte dovoljno tečnosti, odnosno negazirane vode ili niskokaloričnih pića bez kofeina, alkohola i šećera. Važno je konstantno unositi tečnosti, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi, piše Klix.

Nosite laganu i široku odjeću svijetlih boja i prirodnih materijala. Ne zaboravite na pokrivala za glavu (šeširi, kape), te sunčane naočale. Jedite više manjih obroka bogatih svježim povrćem i voćem. Tuširajte se mlakom vodom, a možete stavljati i hladne obloge. Ako radite ili trenirate na otvorenom uzimajte češće pauze u hladu i pijte više tečnosti – 1,5 čašu svakih 30 minuta.

 

izvor: Srpskainfo/FOTO: