Istražni odbor, kojem je Hino dao zadatak da sprovede istragu, okrivio je za skandal poslovno okruženje u kojem se inženjeri ne osećaju slobodnim da se suprotstave nadređenima, što je retka kritika korporativne kulture u Japanu, izvještava Rojters.
Hino je taj odbor, sastavljen od pravnika i korporativnog savetnika, formirao ove godine nakon što je priznao da je falsifikovao podatke o emisiji gasova i performansama goriva za četiri modela motora. U izveštaju odbora, objavljenom danas, detaljno se opisuje nefleksibilna atmosfera u kojoj zaposleni ne osećaju „psihološku sigurnost“, navodi Tanjug.
Svijest o ranijim uspjesima među dijelom rukovodstva utrla je put stvaranju takve poslovne kulture, rekao je predsjedavajući odbora Kazuo Sakakibara, bivši glavni tužilac u Okružnom javnom tužilaštvu u Osaki.
“Veličina njihovih prošlih uspeha učinila ih je nesposobnim da se menjaju ili da sagledaju sebe objektivno, učinila je da ne budu svesni promena u spoljašnjem okruženju i promena vrednosti “, dodao je on na brifingu, ocenjujući da je „to dovelo do loše organizovane kompanije u kojoj ljudi ne mogu da kažu šta ne mogu da urade“.
Hinov predsjednik se izvinio pred novinarima i rekao da je menadžment ozbiljno shvatio svoje odgovornosti. Kompanija je saopštila da će izaći sa novim sistemom korporativnog upravljanja u roku od tri mjeseca.
Istražni odbor je našao dokaze o falsifikovanju podataka o emisiji koji sežu još od 2003. godine, za razliku od ranije objavljenog datuma da ta praksa datira od 2016.
Japansko Ministarstvo saobraćaja je u martu opozvalo sertifikat ovom proizvođaču kamiona za motore pogođene ovoim skandalom.
Hino je povukao blizu 47.000 vozila proizvedenih između aprila 2017. i marta ove godine, ali će se povlačenje vjerovatno proširiti, izvijestio je poslovni dnevnik Nikei.
izvor:Agencije/FOTO:Toyota