U organizaciji Saveza sindikata Republike Srpske – Sindikata obrazovanja, nauke i kulture, na gradskom trgu u Bijeljini danas je održan sindikalni protest pod nazivom “Stop nasilju u školama”, kojem je prisustvovao veliki broj predstavnika sindikalnih organizacija i prosvjetni radnici iz Banjaluke, Doboja, Novog Grada, Srebrenice, Bijeljine, Istočnog Sarajeva i brojnih drugih gradova Republike Srpske.
Na ovom protestnom skupu ukazano je na sve češće nedopustive napade pojedinih roditelja, ali i učenika na prosvjetne radnike, što je odavno, kako je istaknuto na ovom skupu, upalilo društveni alarm i potrebu da se precizno i jasno definišu ovakvi slučajevi nasilja kao napad na obrazovni sistem i na temelje društva. Na ovom skupu je istaknuta i potreba pooštravanja kaznene politike prema bilo kome ko se usudi da izvrši verbalni ili bilo kakav drugi napad na prosvjetne radnike.
Sa skupa je upućen apel da se zakonom definiše i to da napad na prosvjetnog radnika bude sankcionisan kao napad na službeno lice. To bi mogla biti jedna od mjera protiv zlostavljanja prosvjetnih radnika. Istaknuto je da bi veće prisustvo policije u školama, takođe, moglo preventivno djelovati na učenike i njihove roditelje, a samim tim će i prosvjetni radnici osjećati veću sigurnost na radnom mjestu. Jedna od mjera je i bolja saradnja sa roditeljima, sa centrima za socijalni rad, u smislu prevencije nasilja.
Okupljenim sindikalnim predstavnicima i prosvjetnim radnicima obratio se i profesor doktor Dimitrije Ćeranić, član Regionalnog odbora i predsjednik Koordinacionog odbora sindikata za Univerzitet Istočno Sarajevo. U nadahnutom i umnom obraćanju naglasio je da su kod nas škole odavno prestale da budu prenosioci plamena i znanja, a da su postale čuvari pepela.
“Od nas se očekuje da budemo prosvetitelji, a uzeli su nam i posljednju glavnju koja svijetli. Od nas očekuju da od djece napravimo beskonačne sveznadare. Traže od nas da vaspitavamo i obarzujemo djecu, jer mi za to primamo platu. Oni koji tako vele, obično ne znaju šta znači vaspitati i obrazovati. Nisam siguran da mnogi svoju djecu kod kuće vaspitavaju onako kako treba. Obrazovanje znači da dijete stasa u ličnost, u obrazu onog najsavršenijeg među nama. Djeca su nam gladna i duhovnog i duševnog i tjelesnog vaspitanja. Ne možemo da se borimo protiv silnih moćnika, protiv silnih tata i mama, protiv tiktokera, jutjubera, umjetnika i kriminalaca koji su odjednom postali zvijezde”, istakao je, između ostalog, profesor Ćeranić i za svoje obraćanje dobio gromoglasan aplauz.
Bijeljina.com