Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je na današnjem otvaranju Simpozijuma o aritmijama u Bijeljini da ovakve razmjene znanja i iskustava direktno utiču i na pacijente koji će imati mogućnosti da se kvalitetenije liječe.
“U postkovid eri imamo različite vrste komplikacija sa kojima se susrećemo, aritmije su jedna od njih, a razmjena iskustava kolega iz Srbije, Hrvatske, Republike Srpske i Federacije BiH tokom Simpozijuma omogućiće da u ovoj oblasti unaprijede znanja, vještine i svoj rad”, rekao je Šeranić.
On je ocijenio da je Bolnica u Bijeljini učinila iskorak u skladu sa planom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite koji su zajedno sa predsjednikom Republike i podržali, a riječ je o sufinansiranju još jedne angio-sale u bijeljinskoj bolnici koja će prevashodno biti namijenjena za elektrofiziologiju srca.
“Profesor Lazar Angelkov, njegova podrška i entuzijazam, uz podršku Bolnice u Bijeljini i rad doktorice Milice Lovrić, predstavlja okosnicu tog rada u bijeljinskoj bolnici i to je važno ne samo za regiju Semberije, nego za cijelu Republiku Srpsku”, istakao je Šeranić.
Ministar je rekao da će se, sa aspekta kardiologije, morati više raditi na saradnji strukovnih udruženja sa udruženjima sa nivoa primarne zdravstvene zaštite, u okviru primarne prevencije, navodeći da su angio sale vrlo važne, ali one su sekundarni i tercijarni vid prevencije.
“Interdisciplinarnost u radu Udruženje kardiologa Republike Srpske dobar je model kako doktori iz kliničkih disciplna mogu da rade sa ljekarima specijalistima u okvirima primarne zdravstvene zaštite”, ocijenio je Šeranić.
On je čestitao Udruženju kardiologa i bijeljinskoj bolnici na organizaciji već tradicionalnog Simpozijuma o aritmijama, koji se dva dana održava u hotelu “Drina” u Bijeljini.
Predsjednik Udruženja kardiologa Republike Srpske Milica Lovrić rekla je novinarima da su kardiovaskularne bolesti u porastu u svim zemljama, a da su srčane aritmije odgovorne za brojna patološka stanja, za veliki broj hospitalizacija i smrtnih ishoda.
“Na ovom skupu će se prezentovati dijagnostički koraci kod srčanih aritmija koje srećemo u kliničkoj praksi i načini liječenja, a akcenat je na novoj tehnologiji, kako bismo dali značajniji doprinos liječenju pacijenata kojih je godinama sve više”, navela je Lovrićeva.
Vršilac dužnosti direktora Bolnice u Bijeljini Mikajlo Lazić rekao je da je ova zdravstvena ustanova prepoznala značaj kardiovaskularnih bolesti i da su velika ulaganja u razvoj dijagnostike i terapijskih procedura, prvenstveno u angio sale, koje Bijeljina sada ima dvije.
“Zahvalnost dugujemo predsjedniku Republike, Vladi i Ministarstvu zdravlja Srpske koji su prepoznali probleme i uložili značajna sredstva u razvoj ove vrste medicine u našem regionu”, istakao je Lazić.
Prema njegovim riječima, Bijeljina je postala prepoznatljiv kardiološki centar što se tiče interventne kardiologije, a naročito elektrofiziologije i elektroistimulacije koji su doživjeli veliki razvoj.
Izvor/Foto: Agencije