Sa zapada Evrope stiže novi toplotni talas

12.07.2022. - Društvo

Manje od mjesec dana poslije posljednjeg toplotnog talasa, živa u termometru danas je ponovo porasla na neuobičajeno visok nivo na Pirinejskom poluostrvu, gdje su izmjerena 42 stepena Celzijusova, kao i na jugu Francuske.

Sve češća pojava toplotnih talasa direktna je posljedica klimatskih promjena, kažu naučnici, jer se povećavaju jačina, trajanje i učestalost emisije gasova staklene bašte.

U Španiji je najviša temperatura od 43,3 stepena Celzijusa izmjerena u Kandeledi, saopštila je španska meteorološka služba Aemet. U ostalim gradovima na jugu i u centru, poput Sevilje i Badahosa, izmjerena su 42 stepena.

Ovaj novi toplotni talas, drugi za mjesec dana nakon onog sredinom juna, “prilično je neobičan” u zemlji u kojoj visoke temperature ljeti nisu neuobičajene, rekao je Ruben del Kampo, portparol Aemeta.

Toplotni talas počeo je u nedjelju i mogao bi da “traje devet do 10 dana, tako da bi to mogao biti treći najduži toplotni talas u Španiji od 1975. godine”, rekao je on za Frans pres.

“Klimatske promjene uzrok su češćih i jačih toplotnih talasa”, dodao je Del Kampo, podsjećajući da se njihov broj u zemlji udvostručio u posljednjih 12 godina.

Najgore će biti između utorka i četvrtka, upozorava Aemet, koji nije mogao da kaže da li će biti oboren apsolutni temperaturni rekord zabilježen u Španiji (47,4 stepena izmjereno u Montoru, kod Kordobe, u avgustu 2021. godine).

U susjednom Portugalu temperatura je tokom vikenda ponegdje porasla i do 44 stepena. Iako je temperatura danas bila nešto niža, u okolini Evore, na jugoistoku, i dalje se očekuju 42 stepena, saopštila je nacionalna meteorološka služba koja za utorak i srijedu najavljuje novi porast temperature.

Toplotni talas i u Francuskoj

U ponedjeljak je toplotni talas zahvatio i Francusku sa jugozapada, saopštio je Meteo-Frans. Temperature na dobrom dijelu francuske teritorije prelazile su 30 stepeni Celzijusa, a od utorka bi ponegdje mogle da dostignu i 39.

Vrhunac ovog talasa će vjerovatno biti između subote i utorka 19. jula, dodaje Sebastijan Leas iz Meteo-Francuske, napominjući da je prerano upoređivati fenomen sa smrtonosnom vrućinom ljeta 2003. godine.

U Velikoj Britaniji, gdje se u ponedjeljak i utorak na jugozapadu očekuju 33 stepena Celzijusova, Nacionalna meteorološka služba izdala je tzv. narandžasto upozorenje na “ekstremne vrućine” od nedjelje, sa temperaturom iznad 35 stepeni.

Talas će zahvatiti Evropu

Kako se nizak pritisak razvija prema zapadu Evrope, ova intenzivna vrućina će se proširiti na sjever kroz Francusku, potencijalno dostići Veliku Britaniju do vikenda, kao i na istok u veći dio centralne Evrope i Balkana. Najviše temperature će vjerovatno i u dijelovima Njemačke preći 40 stepeni Celzijusa.

Britanija je u opasnosti da obori svevremeni temperaturni rekord od 38,7 stepeni postavljen u Kembridžu u julu 2019. Vlasti su izdale upozorenje o ekstremnoj vrućini opasnoj po život. Takvo upozorenje je do sada izrečeno samo dva puta. Meteorolozi savjetuju ljudima da ostanu u zatvorenom prostoru kad god je to moguće i piju puno tečnosti. Roditelji se podstiču da ograniče izlaganje djece suncu.

Temperature u dijelovima centralnog i istočnog Mediterana takođe će porasti za oko 10 stepeni iznad normale, premašivši granicu od 40 stepeni u Italiji i na Balkanu, prenosi Index.hr.

Izvor: srpskainfo.com