Oprez prilikom internet kupovine, evo kako vas mogu prevariti

18.12.2023. - Društvo

Građani Republike Srpske sve više koriste onlajn kupovinu i prodaju, ali prilikom toga moraju da budu dodatno pažljivi jer bespućima interneta vrebaju prevaranti.

Responsive image

Juče su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske apelovali da građani budu oprezni prilikom ovakvog načina kupovine, a pogotovo prilikom onlajn plaćanja platnim karticama. U proteklom vremenskom periodu zabilježeno je više različitih prevara i pokušaja prevara koje se tiču zloupotreba platnih kartica korisnika interneta.

MUP Republike Srpske je objasnio kako se najčešće vrše ove prevare. Građani se najčešće kontaktiraju u vezi sa kupovinom artikla koji prodaju putem onlajn platformi, te se prevaranti predstavljaju kao potencijalni kupci.

Nakon što stupe u komunikaciju sa građanima, šalju im ‘phishing link’, odnosno, maliciozni link za krađu ličnih podataka, u koji građani treba da unesu podatke sa svoje bankovne kartice, a nakon što pribave podatke, prevaranti sa kartica građana vrše neovlaštene novčane transakcije, pojasnili su iz MUP-a Republike Srpske.

„Takođe, prilikom kupovine putem interneta, kod nekredibilnih i neprovjerenih onlajn trgovaca, građanima se često šalju slični ‘phishing’ linkovi, koji, takođe,imaju za cilj krađu ličnih podataka. Ovi linkovi su najčešće kreirani tako da u sebi sadrže naziv neke od poštanskih servisa za dostavu sa područja BiH, kako bi se građani obmanuli i pomislili da na taj način plaćaju dostavu ili primaju novac za prodaju artikla“, pojašnjavaju dalje u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Policija upozorava građane da štite svoje lične podatke, te da prilikom kupovine putem interneta budu oprezni gdje vrše kupovinu, te da istu obavljaju kod provjerenih i poznatih prodavača, a da prije bilo kakvog plaćanja izvrše dodatnu provjeru u pogledu bezbjednosti plaćanja.

Takođe, ukoliko postoji sumnja da su podaci sa bankovne kartice kompromitovani, o tome je potrebno u što kraćem roku obavijestiti banku koja je izdavalac kartice i policiju.

Slično upozorenje stiglo je prošle sedmice i iz Pošta Republike Srpske, gdje je navedeno da je u posljednje vrijeme zabilježeno više oblika onlajn prevara u BiH.

Prevare su izvršene upotrebom imena i logotipa poštanskog operatera ili operatera Brze pošte, kao i usluga koje ti operateri pružaju, posebno kroz poruke putem imejlova, SMS-a i aplikacija za razmjenu poruka, kao što su Viber i Vacap.

„Slanjem obmanjujućih imjelova i SMS poruka ili putem telefonskih poziva, prevaranti se predstavljaju kao poštanski operateri kako dobili informacije koje bi mogli iskoristiti radi sticanja materijalne dobiti, obično u vezi sa vašim ličnim podacima i brojevima bankovnih kartica“, kažu u Poštama.

Kako bi se zaštitili od ovakvih i sličnih zloupotreba potrebno je da obratite pažnju na link na veb stranici na kojoj se od vas traži davanje ličnih podataka. Napadači se obično trude da link bude što sličniji originalnoj internet stranici poštanskog operatera, pa tako, na primjer, umjesto postesrpske.com, mogu koristiti posta-srpske.com, srpskeposte.com, postesrpske.ba ili bilo koju drugu kombinaciju koja na prvi pogled liči na pravi domen Pošta Srpske.

„Trebali bi biti posebno oprezni prilikom primanja poruka i trebali bi pažljivo provjeriti njihov izvor. Ako primjetite da je poruka napisana na lošem srpskom jeziku, da su pomiješana dva pisma (latinično i ćirilično) ili dva jezika (engleski i srpski), postoji velika vjerovatnoća da se radi o pokušaju prevare. U ovakvim situacijama vaša pažnja je ključna u zaštiti vaših ličnih podataka i finansijske sigurnosti“, upozoravaju iz Pošta Srpske.

Izvor: Bl portal