Policijski službenici i Policijske uprave Bijeljina – Policijska stanica „Bijeljina 1“ organizovali su u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Bijeljini edukativno predavanje o vršnjačkom nasilju u školama. Ova predavanja, inače, organizuje Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske po svim školama u Srpskoj.
Boban Kovačević, pomoćnik komandira u Policijskoj stanici „Bijeljina 1“ kaže da je MUP Repubnlike Srpske ozbiljno shvatio ovu problematiku, te je i pokrenuo kampanju „Stop vršnjačkom nasilju“ koja se na teritoriji Republike Srpske realizuje u školama od desetog oktobra do 15. novembra ove godine.
„Cilj ovog edukativnog predavanje jeste da našim najmlađim sugrađanima predočimo sve pojavne oblike vršnjačkog nasilja, ne samo fizičko i psihičko, već i digitalno nasilje koje postaje sve prisutnije među mladima. Policijska uprava Bijeljina u proteklih devet mjeseci evidentirala je osam slučajeva vršnjačkog nasilja. Osim psihičkog i fizičkog, bilježimo i jedan slučaj digitalnog nasilja. Od trinaest izvršilaca vršnjačkog nasilja, dvanaest njih je muškog i jedan izvršilac ženskog pola“, kaže Kovačević, ističući da digitalno nasilje postaje sve učestalije na našim prostorima.
„Želim ovom prilikom uputiti apel roditeljima, jer je njihova uloga najvažnija, u smislu kontrole i nadzora, ali i u smislu daljeg reagovanja na takve oblike nasilja. Često roditelji uzimaju stvar u svoje ruke, što je pogrešno. Ukoliko takav sadržaj neko primijeti na telefonu svoga djeteta, roditelji treba da zalede te poruke i da se obrate nadležnoj instituciji, policiji, nakon čega slučaj preuzima tužilaštvo i nadležni sud“, ističe Kovačević.
Učenica Milica Ivanović kaže da u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ do sada nije bilo slučajeva vršnjačkog nasilja.
„ Sve sporove učenici treba da rješavaju na civilizovan način, razgovorom. Moramo se kloniti fizičkih obračuna. Digitalno nasilje je poseban vid nasilja, jer se mogu povrijediti nečija osjećanja. Sve takve slučajeve treba prijaviti roditeljima, a oni će upoznati nadležne sa takvim problemima“, kaže Milica Ivanović.
Učenik Milan Jeremić kaže da probleme ne treba rješavati fizičkim obračunima, već na miran i kulturan način.
„Sve eventualne probleme treba prijaviti razrednom starješini i o svemu treba otvoreno razgovarati“, kaže ovaj učenik.
Bijeljina.com