U prehrambenom proizvodu iz Srbije utvrđen je visok nivo kancerogenog akrilamida.
Kako su potvrdili u evropskom sistemu za brzo uzbunjivanje u prometu hranom, visok nivo akrilamida utvrđen je u čipsu s ukusom paprike koji je proizveden u Srbiji, piše portal Danica.hr.
Analiza uzorka obavljena je na hrvatskoj granici, a portal prenosi da nije ušao na hrvatsko tržište i da je uništen. Zemlja prijave je Hrvatska, a obavještenje se tiče Hrvatske i Srbije.
Akrilamid se, inače, najčešće može naći u hljebu, prženim krompirima, čipsu, žitaricama za doručak, keksu, krekerima, kafi… Kako navode u Hrvatskoj agenciji za hranu, procjenjuje se da prisutnost akrilamida u hrani može da poveća rizik od razvoja raka u svim starosnim grupama. Prošle i ove godine zbog prisutnosti visokih koncentracija akrilamida u tri navrata je iz prodaje ili s granice povučen keks porijeklom iz BiH.
Akrilamid je jedinjenje koje se nalazi i u hrani i to ne u svježoj, već samo može nastati prilikom obrade hrane na temperaturama iznad 120 stepeni Celzijusa i pri niskoj vlažnosti. Ovo podrazumijeva prženje, pečenje u ulju ili standardno u rerni.
Manje šanse za pojavu akrilamida imaju kuvanje, parenje i spremanje hrane u mikrotalasnoj pećnici, piše ineksal. Duže vrijeme i viša temperatura povećavaju količinu formiranog akrilamida. Akrilamid je proizvod termičke obrade hrane i činjenica je da ga treba smanjiti.
On se stvara i u domaćinstvu prilikom prženja i pečenja hrane, a ima ga u mnogim industrijskim proizvodima, pa i u duvanskom dimu. Preporuka je da bi trebalo smanjiti njegov unos.