Peći koje griju i tijelo i dušu

09.02.2023. - Društvo

U Muzeju Semberije u Bijeljini čuva se gusana peć koja je proizvedena početkom prošlog vijeka, prije više od stotinu godina. Peć, koja je pretvorena u muzejski eksponat, Muzeju Semberije poklonila je naša sugrađanka Nada Despotović prije desetak godina.

Nekada su, sjećaju se stariji Bijeljinci, gusane “kraljica peći” bile nezaobilazne u svakoj kući, zagrijavajući u hladnim zimskim danima prostorije u kojima se najduže boravilo.

 

Oni koji duže pamte, znaju i to da su ove peći, sa nazubljenim vrhom, zbog tog svog završetka, koji je podsjećao na kraljevsku krunu, i dobile naziv “kraljica peći”. Veliki broj tih peći, bilježe hroničari, proizvodile su se još krajem 19. vijeka u livnicama Habzburše monarhije. Jedna od takvih peći još uvijek se čuva u Srbiji, a za nju je karakteristično što je na njoj ugraviran i grb Obrenovića. Osim što su bile dekorativne, ovakve peći su bile i funkcionalne, dugo održavajući toplotu u porodičnim objektima.

Kao zanimljivi eksponati čuvaju se ponegdje u Semberiji i šporeti za grijanje i kuvanje, takozvani “fijakeri”. Jedan takav šporet pronašli smo u Crnjelovu, u kući koja je pretvorena u zavičajni etno – kutak.

Peć kraljicu pronašli smo u prostorijama Zavičajnog udruženja, u izbjegličkom naselju GTZ u Bijeljini. Otkupljena je i restaurirana, s namjerom da bude sačuvana za neka buduća pokoljenja.

U modernoj eri života, kada sve više koristimo za zagrijavanje najnovija čuda tehnike, konvektore, toplotne pumpe, solarne panele I šta sve ne

još, kraljica peći ostaju nam da se prisjećamo kako se nekada živjelo na Balkanu i kako se zagrijavao prostor u kojem smo boravili.

 

Bijeljina.com