Direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške Momčilo Banjac potvrdio je za “Glas Srpske” da je došlo do smanjenja cijena kafe na berzi.
– Povoljnija je nego prije deset dana i pala je za sedam procenata, ali to se često mijenja i varira pa je teško reći kako će se situacija dugoročno odvijati – rekao je Banjac.
To što je pala cijena kafe na berzi, kako kaže, vjerovatno neće uticati na trenutnu cijenu u prodaji.
– Bez obzira na to pojeftinjenje, cijena sirove kafe opet je jaka pa neće doći do smanjenja cijena kafe, zato što svi proizvođači rade sa nulom ili u minusu – kazao je Banjac, dodavši da kafu najviše uvoze iz Brazila.
Kod nas se, kako kaže, najviše pije domaća kafa i to sorte “minas”, a slijede espreso i instant proizvodi.
– U posljednje vrijeme zaživljava i trend brze kafe, koja se lako sprema, a traže se i kapsule za male kućne aparate za kafu – kazao je Banjac.
Objasnio je da su cijene u prodaji dosta različite pa idu i do 18 maraka po kilogramu.
– Kada je došlo do turbulentnih cijena na tržištu, ljudi su počeli koristiti jeftinije sorte zbog cijene – rekao je Banjac.
Glavni pržioničar u “Fabrika coffee” iz Banjaluke Dragan Grbić kaže da je interesovanje građana za domaću kafu zaista veliko, zbog čega se povećava i obim njihove proizvodnje.
– Cijene na berzi su trenutno pale, ali to ne znači da će tako i ostati. Mi nismo povećavali cijenu domaće kafe nikako, ni kada je došlo do ogromnog poskupljenja nismo korigovali cjenovnike pa tako nećemo ni sada – rekao je Grbić.
Dodao je da u ponudi imaju više od 20 vrsta kafe, koju uvoze iz Amerike, Afrike i Indije.
Da kafa spada među omiljeni napitak građana svjedoče i podaci Spoljnotrgovinske komore BiH, koji pokazuju da je za osam mjeseci ove godine uvezeno kafe, čaja i začina vrijednih više od 99,8 miliona maraka. U istom periodu BiH je izvezla tih proizvoda u vrijednosti nešto većoj od 13,6 miliona maraka.
Ugostitelji
Član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca trgovine, turizma i ugostiteljstva RS “Horeka” Zlatan Tatić rekao je da se cijene kafe neće mijenjati ni u kafićima.
– Dobavljači čim ne spuštaju cijene, ne spuštamo ni mi, a od jednog kilograma kafe u kafićima napravimo do 125 šoljica – rekao je Tatić.
izvor:Glas Srpske/FOTO:Agencije