Sunčeva svjetlost je najbolji izvor vitamina D, ali ukoliko pijete određene lijekove, ljekari bi vas mogli upozoriti da izbjegavate predugo izlaganje sunčevim zrakama.
“Mnogi od ovih lijekova koji se propisuju za liječenje akni čine vašu kožu osjetljivijom na ultraljubičasto (UV) svjetlo od sunca i umjetnih izvora poput solarija”, objasnio je Patel.
Kao jedan od glavnih razloga navodi se veća vjerovatnost da će vaša koža brže “izgorjeti” kada se izlaže sunčevim zrakama. Međutim, to nije jedini problem. Naime, takozvana fotoosjetljivost može uzrokovati bolno oštećenje koje je mnogo ozbiljnije u odnosu na ljude koji ne piju određene lijekove i tako povećati rizik od razvoja raka kože.
Ljekar Patel upozorio je na određene lijekove i tretmane za akne te objasnio da se poduzmu dodatne mjere kako bi se zaštitili tokom ljeta.
Jedan od njih je benzoil peroksid koji najčešće dolazi u obliku sredstva za čišćenje lica. Ističe da bi tokom korištenja proizvoda koji ga sadrže trebali izbjegavati jaku sunčevu svjetlost i koristiti kremu za sunčanje sa SPF 30 ili više.
Pored toga navodi da bi ljudi koji uzimaju antibiotike kao što su tetraciklin, doksiciklin ili eritromicin, te retinoide i Roaccutane kapsule moraju pratiti stroge upute dermatologa kako bi se zaštitili i smanjili rizik od raka kože.
izvor:Agencije/FOTO:ILUSTRACIJA