Otvoren Karavan zimnice i Bazar rukotvorina

10.10.2023. - Društvo

Na bijeljinskoj Zelenoj pijaci danas je otvoren Peti karavan zimnice i bazar rukotvorina, dvodnevna manifestacija na kojoj je više od dvadesetak vrijednih žena iz Bijeljine, Janje, Ugljevika i Lopara izložilo sve ono što je sastavni dio zimnice, domaće prerađevine od povrća i voća, ali i zanimljive rukotvorine. Što se tiče zimnice, cijena prerađevina je za deset do dvadeset odsto veća u odnosu na prošlu godinu. Skuplja je sirovina, tegle, a treba računati i trud koji se ulaže u sve to, kako bi kvalitet zimnice bio što bolji.

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina188.jpeg

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina105.jpeg

Cvijeta Lakić iz Bijeljine na tezgi je izložila prerađevine od aronije, džemove od šipka i ruske džanarike, kompot od trešanja i šljiva, te voćne likere.

“Izrađujem i ukrasne svijeće, aranžmane od suvog cvijeća, vezem muške i ženske košulje, haljine. Dugo se bavim ovim rukotvorina, praktično od rane mladosti. U penziji sam i ovo mi dođe kao dopunska djelatnost.

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina15.jpeg

Pulpa od aronije, koja se dobija presovanjem, bez hemijskih dodataka, košta 12 KM, kompoti su po četiri KM. Džem od ruske džanarike proizvodim već tri godine. Pun je vitamina. Tegla košta šest KM. Proizvodim i eliksir od suve šljive koji je odličan za čišćenje organizma. Tegla košta 10 KM”, kaže Cvijeta Lakić.

Andrijana Subotić, u ime Fondacije “Lara” i Sigurne kuće izložila je prerađevine i rukotvorine koje su pripremljene u Sigurnoj kući.

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina2.jpeg

“Izložili smo zimnicu i rukotvorine rađene u dekupaž tehnici. Nešto od ovih prerađevina koristimo i u Sigurnoj kući. Imamo svoje plastenike u kojima proizvodimo paradajz, papriku, plavi patlidžan i drugo povrće. Nažalost, sve više je nasilja u porodici i puno je žena koje koriste Sigurnu kuću. To je naša stvarnost i od toga ne možemo pobjeći. U proteklih jedanaest godina puno žena i djece je prošlo kroz Sigurnu kuću. Imali smo i nekoliko beba rođenih u Sigurnoj kući”, kaže Andrijana Subotić.

Rada Tešić iz Tobuta u Bijeljinu je donijela razne prerađevine od voća i povrća.

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina155.jpeg

“ Već šest godina se bavim izradom prerađevina od voća i povrća. Ostala sam bez posla u Loparama, gdje sam radila kao knjigovođa. Suprug i ja smo se uključili u projekat plasteničke proizvodnje povrća i registrovali smo komercijalno gazdinstvo na imanju od deset hektara. Imamo i voćnjak sa petsto stabala šljive i jabuke. I sin se uključio u proizvodnju hrane. Kćerka studira, ali nam i ona puno pomaže na imanju. Plastenici su na površini od 850 kvadrata. Pripremamo pekmez od šipurka i domaći ajvar. Cijena tegle pekmeza je deset KM, ajvara od 12 do 15 KM. Za kupljenu veću količinu cijene su, naravno, povoljnije”, kaže Rada Tešić.

otvoren_karavan_zimnice_i_bazar_rukotvorina84.jpeg

Spomenko Pejić iz Bijeljine proizvodi kupinovo vino, sok od aronije. Već tri godine bavi se uzgojem ovog voća.

“Proizvodimo hladno cijeđenu aroniju i kupinovo vino. Sve je potpuno prirodno. Savladali smo tehnologiju prerade. Voće uzgajamo na površini od tri i po dunuma. Ova godina je bila izuzetno teška za proizvodnju voća zbog suše i velikog broja nametnika koje smo morali uklanjati sa biljaka. Proizvodimo džem od šljive, koji košta 10 KM, kupinovo vino je 12 KM, cijeđena aronija 15 KM”, kaže Pejić.

Bijeljina.com