Ovo je saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS u kojem kažu da je to omogućeno novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinske rehabilitacije u Republici Srpskoj.
Iz Fonda su pojasnili da se prema ovom pravilniku, koji je već počeo da se primjenjuje, prva rehabilitacija odobrava nakon uspostavljanja dijagnoze i tada je potrebno otpusno pismo iz porodilišta i uputnica porodičnog doktora ili pedijatra, dok je za obnovu medicinske rehabilitacije potreban prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine.
Pravilnikom je definisano i da osiguranici s Daunovim sindromom medicinsku rehabilitaciju mogu da koriste kada god za to postoji potreba, dakle i više puta u toku godine.
– I ovaj Pravilnik je nastao nakon usvajanja Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, budući da je Fond imao obavezu da donese i sve nove podzakonske akte u skladu sa novim zakonom – kažu u Fondu.
Listom bolesti, stanja i posljedica povreda za koje se obezbjeđuje medicinska rehabilitacija, koja je sastavni dio Pravilnika, definisane su dijagnoze za ostvarivanje ovog prava, kao i u kojim slučajevima je potrebno komisijsko odlučivanje Fonda, a kada se medicinska rehabilitacija ostvaruje na osnovu uputnice porodičnog doktora na prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine ili otpusnog pisma i slično.
– To bi trebalo značajno da pojednostavi rad porodičnih doktora, jer je sada za svaku indikaciju jasno precizirano ko odlučuje o ostvarivanju ovog prava – navode u Fondu ZO.
Tako su Listom definisane grupe bolesti na osnovu kojih se odobrava medicinska rehabilitacija, poput neuroloških oboljenja, bolesti nervnog sistema, oboljenja srca i krvnih sudova, reumatska i respiratorna oboljenja, povreda i oboljenja kože i lokomotornog sistema.
Za svaku od ovih grupa bolesti definisane su i indikacije i postupak ostvarivanja ovog prava, kao i dužina trajanja medicinske