Lokacija”Vanekov mlin”
Pripremni radovi za izgradnju oko 500 stanova na lokaciji “Vanekov mlin” u Bijeljini privremeno su obustavljeni, nakon što je Gradska uprava podnijela krivičnu prijavu protiv investitora, Kompanije “Pavgord”, zbog, kako je obrazloženo, nelegalnog rušenja objekata koji su bili pod zaštitom države.
Borjan Maksimović iz Odjeljenja za prostorno uređenje Gradske uprave Bijeljina kaže da investitor još uvijek nema obezbijeđenu građevinsku dozvolu za izgradnju navedenih objekata.
“Da, kojim slučajem, oni imaju građevinsku dozvolu, mi bismo je dobili po službenoj dužnosti od Ministarstva građevinarstva i ekologije u Vladi RS. Lokacijske uslove za izgradnju investitor je dobio u oktobru prošle godine. Za nadzor je nadležna Republička urbanističko – građevinska inspekcija. Tvrdim da građevinsku dozvolu još uvijek nemaju, jer još uvijek nije završen obračun za građevinsku rentu i za uređenje građevinskog zemljišta, što se obavlja u Odjeljenju za stambeno – komunalne poslove Gradske uprave Bijeljina. Oni ne mogu ni dobiti građevinsku dozvolu, sve dok ne uplate građevinsku rentu i nadoknadu za uređenje građevinskog zemljišta. Investitor je od Gradske uprave dobio odobrenje samo za rušenje objekata koji nisu bili zaštitom. U međuvremenu, oni su srušili i objekte koji su bili zaštićeni. Po mojim nezvaničnim saznanjima, oni za to nisu imali odobrenje, odnosno dozvolu. Gradonačelnik je pokrenuo krivičnu prijavu i sada je na nadležnim organima da daju svoje mišljenje”.
Maksimović smatra da se sve to, gledano iz ugla njegove struke, nije trebalo da dogodi na takav način. On ističe da je u odluci o proglašenju mjesta i ostataka graditeljske cjeline “Vanekov mlin” u Bijeljini nacionalnim spomenikom BiH, jasno bilo definisano koji radovi se mogu obavljati na nacionalnim spomenicima, a to je restauracija, revitalizacija, konzervacija, inerpolacija… Svi navedeni radovi se izvode na nečemu što već postoji.
“Na toj lokaciji trebalo je da ostane frontalna fasada okrenuta prema ulici Srpske dobrovoljačke garde i ulazni trijem, odnosno veranda, dio upravne zgrade, a sve to je srušeno. Trafo – stanicu treba izmjestiti, jer ona napaja i dio kasarne i to je u nadležnosti “Elektro Bijeljine”. Na posljednjoj sjednici Skupštine grada izglasan je amandman, koji je predložila skupštinska većina, u pitanju je povoljnost za sve one investitore koji uplate nadoknadu za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, odnosno građevinsku rentu jednokratno, da će im biti obračunato umanjenje od 30 odsto. To jeste povoljnost za investiture, ali će značiti umanjenje prihoda za gradski budžet. Pitam se, na osnovu čega je neko donio odluku da to umanjenje iznosi 30 odsto. Postavlja se i pitanje zakonitosti takve odluke i vjerovatno će biti pokrenuti pitanje ustavnosti jedne takve odluke pred Ustavnim sudom Republike Srpske. Plašim se da će do tada biti obračunata renta za neke velike objekte i da će na kraju sve ispasti po onoj narodnoj: “Pojeo vuk magarca, odnosno nikom ništa”.
Maksimović kaže da to nije urađeno zbog običnih građana koji legalizuju svoje kuće ili vikendice, već zbog “velikih igrača i velikih investicija”. U Banjaluci umanjenje za sve one koji jednokratnu uplate građevinsku rentu iznosi deset odsto. Na potezu je gradska vlast u Bijeljini koja treba da odluči hoće li preispitivati zakonitost pomenute odluke, a može se odrediti i privremena mjera neprimjenjivanja takve odluke, sve dok sud ne donese konačan stav o tome”, kaže Maksimović.
Bijeljina.com