U Bolnici “Sveti Vračevi” u Bijeljini primjenjuje se novi način zakazivanja pacijenata. Liste čekanja za bilo koju vrstu kardiološke usluge drastično su skraćene ili potpuno ukinute.
Pacijenti sa kardiovaskularnim tegobama u bijeljinskoj bolnici su u prethodnom periodu čekali i po nekoliko mjeseci na pregled. Zahvaljujući novoj elektronskoj bazi podataka i načinu zakazivanja, pacijenti sada kompletnu kardiološku obradu, dijagnostiku i terapijski tretman, dobijaju mnogo brže, za nekoliko dana ili sedmica.
Načelnik Internog odjeljenja ove zdravstvene ustanove, internista kardiolog Aleksandar Janjičić, pojašnjava da je uprethodnom periodu uočeno da veliki broj pacijenata koji trebaju prvi pregled, redovnu ili kontrolu nakon hospitalizacije, nisu pozivani, a trebalo je da imaju termin. Podaci o pacijentima su se nalazili u rokovnicima i sveskama, a sada su sistemski unijeti u elektronsku bazu.
“Jednim klikom sada imamo uvid u to kada je pacijent prijavljen za pregled, kada za kontrolu. Ranije su pacijenti za pregled i kontrolu čekali mjesec, dva, a nekada i do 4 mjeseca. Na eho srca, naprimjer, čekalo se od 3 do 6 mjeseci. Mi praktično u ovom momentu nemamo listu čekanja kad je u pitanju pregled kod kardiologa, a pacijenti na ultrazvuk srca čekaju manje od dva mjeseca”, naglašava dr Janjičić.
Pacijenti zadovoljni. Smatraju da će im ovakav vid zakazivanja uštediti vrijeme i doprinijeti efikasnijem liječenju.
“Svima nam je jako važno da do ljekara stignemo što brže. Tako povećavamo šanse da se bolest ranije i uspješnije liječi”, kaže Jelena Đurić Spasojević.
S njom se slaže i Mineta Gruhonjić.
“Prošli put sam čekala na pregled kardiologa 2 i po mjeseca, a sad samo nedelju dana. Zaista se nadam da će ovo funkcionisati”, kaže Bijeljinka za portal InfoBijeljina.
Ono što je novina je i baza “doktor po želji”, koja se odnosi na pacijente koji zahtjevaju da ih pregleda određeni ljekar. Ova mogućnost neće biti uskraćena pacijentima, ali tek kada se kod željenog doktora ukaže slobodan termin.
Bijeljinska bolnica pruža usluge za oko 200.000 osiguranika grada Bijeljina i opština Ugljevik, Lopare, Pelagićevo i Donji Žabar.
U ovoj ustanovi, najavljuju, da će nastaviti da uvode nove procedure i primjenjuju nove metode liječenja, kako bi se zdravstvena zaštita pacijenata unaprijedila i podigla na još viši nivo.
Izvor:InfoBijeljina