Nenad Mitrović (43) iz Patkovače prije četiri godine zakoračio je u svijet golubarstva. Njegov otac Branislav cijeli svoj život uzgajao je različite pasmine golubova, ali se Nenad odlučio za pismonoše. Za kratko vrijeme “nanizao” je četrnaest pehara na raznim takmičenjima, nešto sa starim, a nešto sa mladim golubovima pismonošama.
“Moji golubovi lete staze od stotinu do 400 kilometara. Letjeli su od Čačka, Leskovca, a najduži let je bio iz Preševa i Bosilegrada. Od Cazina do Bijeljine letjeli su moji mladi golubovi. U Bijeljini “pakujemo” golubove za zajednički prevoz i kada dođu do odredišta, odatle se zajedno puštaju. Uzimaju se koordinate i svaki takmičar u Bijeljini ima svoju koordinatu, vazdušnu liniju do cilja. Na letu se ocjenjuje brzina i orjentacija. Nije cilj da golub samo stigne kući, već se mjeri i vrijeme. U tih tridesetak odsto puštenih i plasiranih golubova za mjerenje, treba da bude i tvoj takmičar. Moj golub pismonoša pod brojem 121 iz 2020. godine u ovoj godini pobijedio je na dvije trke. Letio je iz Preševa i Leskovca. Dva puta je stigao drugi u Bijeljinu i jednom kao četvrti takmičar po redosljedu. On je u Bijeljini u ovoj godini ocijenjen kao najbolji golub. Na nivou BiH, u jakoj kategoriji od 100 do 400 kilometara, on ima drugi plasman, dok je na kategoriji leta od 300 do 600 kilometara on prvi golub u BiH”.
Ljubav prema golubarstvu nema cijenu
“Otac je imao prevrtače, a ja sam se opredijelio za pismonoše. Ovo je sport koji iziskuje i vrijeme i novac. Golubove sam nabavio u Češkoj, desetak primjeraka, od olimpijskog pobjednika, jednog od najjačih golubara u Evropi. Uslovan golubarnik košta, treninzi koštaju zbog utroška goriva. Takmičarski golub “pakuje” se svako drugo jutro i vozi na udaljenost od trideset do pedeset kilometara od kuće, čak do Šamca ili Dervente. Kvalitetna ishrana za golubove, takođe, košta. Kada se pripremaju za takmičenje, moraju imati tri vrste hrane. Sve je to izuzetno skupo, ali, ljubav prema golubarstvu nema cijenu. Najvažnije je da golub takmičar ima čist i udoban golubarnik, da je zdrav, da ima dobru hranu, redovnu vakcinaciju i trening. Za narednu godinu pripremio sam pedeset i pet golubova takmičara. Sa matičnim jatom imam oko osamdesetak golubova”.
Cijena goluba sa šampionskim karakteristikama kod nas i nije pretjerano velika, jer male države imaju i manju finansijsku moć. Vrhunske golubove Kinezi su plaćali po million ili dva eura. To je već neka druga priča.
Nenad ima tri kćerke, Maricu, Mirjanu i Marijanu. Mirjana je trenutno najviše zainteresovana za golubarstvo i pripremu golubova za takmičenja. Takmičareska sezona je podijeljena u dva dijela. Od kraja aprila, pa narednih desetak vikenda, takmiče se golubovi stari godinu, dvije ili tri. Nastupa pauza do kraja avgusta, kada na takmičarsku scenu stupaju mladi golubovi. Oni lete pet vikenda. Golub pismonoša, kada je zdrav, leti sedamdeset do osamdeset kilometara na sat. Nenadov golub je iz Cazina, sa udaljenosti od 230 kilometara, stigao u roku od tri sata. Najudaljeniji let za Nenadovog šampiona bio je let iz Bosilegrada, udaljenog 365 kilometara. Golub je u Bijeljinu stigao za četiri sata.
Bijeljina.com