Pripreme za početak nove školske godine privode se kraju, a da bi svi što spremnije zakoračili u septembar, startuje i stručno savjetovanje kompletnog nastavnog kadra, čime počinje sprovođenje prioritetnih mjera za prevenciju vršnjačkog nasilja u školama Srpske.
To je, prema riječima psihologa, dobar znak, ali ističu da akcenat treba staviti na zaštitu mentalnog zdravlja đaka, što zahtijeva kontinuiran rad s njima.
Program mjera rađen je u skladu sa zaključkom Vlade RS u junu, nakon tragedije u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, a tema ovogodišnjeg savjetovanja, kako je istakao direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović, je “Briga o djeci je naša obaveza i odgovornost” sa jednom od podtema “Program mjera o prevencija vršnjačkog nasilja u školama”. Prema njegovim riječima, ovogodišnje savjetovanje će biti drugačije u odnosu na sva prethodna, a jedna od dvije suštinske razlike je to što će prisustvovati zajedno svi nastavnici, stručni saradnici i direktori.
– Takođe jedna od podtema biće i “Pedagoška dokumentacija i njen značaj u vaspitno-obrazovnom radu”, a savjetovanje će držati inspektori-prosvjetni savjetnici iz Zavoda. Planirano je da bude održano po regijama od 16. do 24. avgusta u oko 150 grupa – kazao je Damjanović.
Predsjednica Aktiva direktora osnovnih škola sa područja Istočno Sarajevo, Pale, Han Pijesak, Rogatica, Foča, Čajniče, Višegrad, Rudo i Štrpci Jelene Čančar kazala je da su svoj termin za stručno savjetovanje dobili te da će zajednička diskusija dobro doći s obzirom na dešavanja u društvu.
– Na nivou naše škole, a vjerujem i drugih u Srpskoj, odlučeno je da dodatno bude pojačan vaspitni rad u smislu akcionih aktivnosti. Takođe jedan od ciljeva je pojačati i edukativni rad sa roditeljima, koji su u ovoj priči veoma važna karika – kazala je Čančareva, koju, kako ističe, posebno raduje to što je, po novom pravilniku, od drugog polugodišta ove školske godine dozvoljen veći prijem psihologa, pedagoga, defektologa i drugih stručnih saradnika, koji će dobro doći, s obzirom na probleme sa kojima se društvo suočava.
Psiholog Aleksandar Milić istakao je da je nedopustivo da škola postaje izvor trpljenja, traumatizacije i kažnjavanja.
– Aktivizacija učenika je nužna da se ne dogodi da se obaveze iz škole prebacuju na roditelje, sa kojima, takođe, treba raditi, jer oni nisu spremni da budu prosvjetni radnici. Poenta je da se djeca što više aktiviraju na nastavi, a što manje zadataka da bude preneseno na porodicu. Prevaziđeno je to da kažemo da sve potiče iz porodice – kazao je Milić.
Dodao je da je suština škole i nastave ukupno osposobljavanje djece za život, krenuvši od zaštite mentalnog zdravlja.
– Ne smijemo dozvoliti da djeca u šestom ili sedmom razredu ulaze u loše navike i da nemamo program zdravog odrastanja. Za srednje škole taj program postoji, ali još nije počela njegova realizacija – istakao je Milić.
Novi programi
Ono što će školsku 2023/2024. godinu dodatno razlikovati od prethodnih su, istakao je Predrag Damjanović, i novi programi koji su urađeni za osnovno i nekoliko za srednje obrazovanje i vaspitanje.
– Od naredne školske godine u osnovnim školama će biti primjenjivano 15 novih programa, poput produženog boravka za prvu trijadu, zatim tehničko obrazovanje u devetom razredu i dodatna nastava ruskog jezika od šestog do devetog – rekao je Damjanović i podsjetio da se u skladu sa mjerama za prevenciju vršnjačkog nasilja od naredne školske godine uvodi faklutativno predmet humanost i bezbjednost u deveti razred osnovne škole i prvi razred srednje škole. Predmet će se, kaže, realizovati eksperimentalno u 20 osnovnih i 20 srednjih škola.
izvor/FOTO:Glas Srpske