Grad Bijeljina ne rješava imovinske odnose za drinski nasip

07.04.2025. - Društvo

Upitan je nastavak gradnje drinskog nasipa – jednog od najvažnijih objekata zaštite od poplava, jer Gradska uprava Bijeljina ne rješava imovinske odnose.

U Janji se završava gradnja prve faze drinskog nasipa dužine 2.800 metara, čija je vrijednost 2,4 miliona KM, čime će od poplava biti zaštićeni mještani koji imaju njive i vikendice u ovom dijelu naselja.

– Nasip se gradi u dužini od 2.400 m sa dodatnim parapetnim zidom u dužini od 400 m. Svi betonski radovi u završeni, izrada zemljanog trupa nasipa je u završnoj fazi, a pored toga trenutno se izvode radovi na kamenoj oblozi, objektima odvodnje i pristupnim putevima za parcele koje graniče na nasipom kako bi se omogućio pristup tim parcelama sa servisne saobraćajnice koja se nalazi duž nasipa, a kojom saobraća lokalno stanovništvo – objašnjava Nemanja Đaković, direktor “Bijeljina puta” koji je izvođač radova.

Od ove ustavne građevine nastavlja se druga faza koja je upitna. Da bi se raspisao javni poziv za izbor izvođača na izgradnji nasipa od Janje do Kojčinovca, u dužini od tri i po kilometra, nephodna je ekspoprijacija zemljišta, a Gradska uprava u Bijeljini ne rješava imovinske odnose, upozoravaju iz Voda Srpske.

– Vlada RS, kada je u pitanju drinski nasip koji se inače nalazi u visokom prioritetu izgradnje hidrotehničkih objekata je spremna da uđe u nastavak izgradnje, ali imamo taj problem kada lokalna zajednica treba da riješi te imovinske odnose, to još nije urađeno i ne vidim neke naznake da bi to moglo da bude u ovoj godini, jer u ovogodišnjem budžetu koji je usvojen prije nekoliko dana gradonačelnik i gradska uprava nisu predvidjeli sredstva za eksproprijaciju za naredna tri i po kilometra koja su ključna i koja treba da uradimo – ističe Miroslav Milovanović, v.d. direktora JU “Vode Srpske”.

Drinski nasip jedan je od tri najvažnija infrastrukturna projekta u Srpskoj za koji je Vlada obezbijedila novac.

– Ministarstvo i Vode Srpske uradili su projektnu i tehničku dokumentaciju koja je spremna već pet, šest godina, ali jednostavno nemamo povratnu informaciju ni saradnju sa lokalnom zajednicom čija je obaveza da završi eksproprijaciju. Ne zavisi od nas kada će biti nastavljena izgradnja, jer jasno su definisane procedure koji je čiji dio posla. Nemamo problema ni u jednoj drugoj lokalnoj zajednici, nažalost samo u Bijeljini imamo taj nivo miješanja politike u neke opšte stvari. Nije do nas, mislim da to građani manje-više znaju jer mi imamo komunikaciju sa mještanima mjesnih zajednica koji čekaju kada će se početi sa izgradnjom. Na onima je koji ne žele to da riješe da razmišljaju šta će biti ako se desi nešto ne daj Bože – ističe Milovanović.

Zahvaljujući preduzetim mjerama u prethodnom periodu rijeke Janja i Drina nisu plavile uprkos višednevnim padavinama i povećanim vodotocima.

– Regulacijom rijeke Janje znatno je smanjen rizik od poplava. Sredstva, koje je Vlada nakon poplava 2014. godine obezbijedila za izgradnju kompletnog drinskog nasipa od Svjetske banke, a koji nije realizovan zbog neriješenih imovinskih odnosa, investirana su u izgradnju, uređenje obaloutvrda duž rijeke Drine, koje je projektovano tako da je malo uzvišena obala sa lijeve strane Drine, sve su to pozitivni efekti koji su doveli do toga da imamo mnogo manji rizik od poplava, ali jedina sigurna zaštita je kada budemo imali drinski nasip – kaže Milovanović za portal InfoBijeljina.

Iz “Voda” je još u novembru prošle godine upućen dopis Gradskoj upravi da se budžetom mora planirati novac za rješavanje imovinsko-pravnih poslova, ali nisu dobili odgovor da li će doći do eksproprijacije zemljišta koja izostaje godinama.

Izvor: Info Bijeljina