Povratak ilegalnih migranata u zemlje njihovog porijekla jeste prioritet domaćih nadležnih službi koji se bave ovim pitanjem jer je trenutna situacija na terenu, kako ističu upućeni, u potpunosti pod kontrolom.
Migrantski pritisak na BiH znatno je smanjen posljednjih mjeseci u odnosu na prethodnu godinu, ali se bilježe nezakoniti ulasci, odnosno pokušaji takvog prelaska granice sa teritorije Srbije i Crne Gore. Međutim, imajući u vidu daleko povoljniju sliku fokus je na deportaciji, a o tome je i razgovarano na sastancima krajem prošle sedmice u Briselu i Beču, na kojima je, između ostalih, bio i predstavnik Ministarstva bezbjednosti BiH Saša Kecman.
Evropska unija je, naime, pozitivno ocijenila započete procese od strane BiH na deportaciji migranata u zemlje porijekla, ali i ukupnu saradnju sa Ministarstvom bezbjednosti u upravljanju migracijama. Uskoro se očekuje i, kako je potvrđeno, da će finansijska sredstva EU za deportacije većih grupa biti operativna da bi se i ti poslovi mogli realizovati jer je za sada moguće u “jednom paketu” poslati dva migranta uz pratnju, mahom zbog stavova iz avio-kompanija.
Kecman za “Glas” kaže da u BiH boravi između 2.000 i 2.500 migranata i da ima oscilacija, imajući u vidu da njenu teritoriju uglavnom koriste samo za tranzit na putu ka EU. Situacija na terenu je poprilično, ističe, dobra, a na znatno bolji nivo je podignuta i zaštita granice, dok je istovremeno i došlo do promjene ruta kretanja. Sve to, dodaje, stvorilo je uslove da se sad priča mahom o udaljivanju migranata iz BiH.
Govoreći o sastancima koji su održani u EU naglasio je da je tu akcenat bio na deportacijama i preduslovima za te zacrtane aktivnosti.
– Cilj jeste da iznađemo dodatna sredstva kako bi ta udaljavanja mogla da zažive u nekom većem obimu. Migrantska situacija je pod kontrolom i radimo na tome da novac što prije bude obezbijeđen i operativan. Skupe su i karte te sve drugo što je dio toga – rekao je Kecman i dodao da se pregovara i dalje o čarter letovima.
Pripadnici Službe za poslove za strancima BiH su deportovali ukupno šest migranata – dva iz Pakistana i četiri državljanina Maroka. BiH je prva u regionu, odnosno na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti, počela sa deportacijama Pakistanaca, a na osnovu sporazuma o readmisiji sa tom državom. Iz domaćih bezbjednosnih službi ranije su poručili da bi i pored trenutne povoljne slike trebalo biti na oprezu, a dio problema sa kojim bi mogli da se suoče već iduće godine nedavno je objelodanjen u planu rada Službe za poslove sa strancima za 2023. godinu. Poseban akcenat u tom dokumentu stavljen je na to da bi Hrvatska, do čijeg tla brojni migranti upravo nastoje doći preko BiH, trebalo da kao članica EU postane i zvanično dio evrozone.
Konferencija
Druga Regionalna konferencija o dijalogu u vrijeme migrantske krize trebalo bi danas da bude otvorena u Sarajevu. Na skupu će se okupiti ključne osobe iz oblasti migracija, azila i upravljanja granicama iz regiona i EU.
izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske