Paraziti koji predstavljaju veliku prijetnju po zdravlje

08.04.2023. - Društvo

Krpelji su mali paraziti koji mogu predstavljati značajnu prijetnju po zdravlje ljudi i životinja. Ovi mali paukovi koji se hrane krvlju mogu se naći širom svijeta, a njihova populacija raste u mnogim oblastima.

Krpelji su najaktivniji tokom toplijih mjeseci, a mogu se naći u različitim okruženjima, uključujući šume, travnatu površinu i čak i vašu dvorišnu površinu. Osim što uzrokuju nelagodu i iritaciju kada ugrizu, krpelji mogu prenositi različite bolesti, uključujući Lajmsku bolest, pegavu groznicu Rokija Mauntina i encefalitis koji se prenosi.

Znanje o tome kako se zaštititi od krpelja i šta učiniti ako vas ugrize, ključno je u sprečavanju prenosa bolesti koje se prenose krpeljima. U ovom članku istražićemo sve što trebate znati o krpeljima, uključujući njihova staništa, način ishrane, bolesti koje mogu preneti i najvažnije, kako se zaštititi od ujeda krpelja.

Šta su krpelji?

Krpelji su mali paukovi paraziti koji se hrane krvlju životinja, uključujući i ljude. Često se nalaze u šumskim područjima, visokoj travi i žbunju, ali ih se takođe može naći u vrtovima, parkovima i čak na kućnim ljubimcima.
Krpelji mogu varirati u veličini od sjemenke maka do male grožđice i dolaze u raznim bojama, uključujući smeđu, crnu i crvenkasto smeđu. Neki vrste krpelja su poznate po prenošenju bolesti, što ih čini ozbiljnim zdravstvenim problemom.
Šta krpelji jedu?

Krpelji se hrane krvlju sisara, ptica, gmizavaca i drugih životinja. Nakon što se zakače na životinju ili čovjeka, krpelji se zavlače pod kožu i počinju sisati krv. Ovo traje obično nekoliko sati, a ponekad i do nekoliko dana, prije nego što se krpelj zasiti krvi i otpadne.
Koliko dugo krpelj može preživjeti?

Krpelji mogu preživjeti duže nego što biste očekivali. Neki krpelji mogu preživjeti više od godinu dana bez hrane i vode. Međutim, većina vrsta krpelja ne preživljava duže od tri mjeseca bez krvi. Takođe, krpelji su aktivniji u letnjim mjesecima kada je temperatura visoka i vlažnost niska, pa su uslovi za njihovo preživljavanje povoljniji.

Koje bolesti prenose krpelji?

Bolesti koje prenose krpelji putem svoje sline, poput krpeljnog meningoencefalitisa, lajmske bolesti, erlihioze, anaplazmore i borelioze, ozbiljne su i šire se lako. One mogu biti iscrpljujuće, uzrokovati šepanje, oticanje limfnih čvorova, povišenu temperaturu, gubitak apetita, krvarenje, bol u zglobima, letargiju  pa čak i dovesti i do uginuća životinje ili smrti čovjeka. Bolesti se često se teško dijagnostikuju, njihovo je liječenje komplikovano, a oporavak dugotrajan.

Prevencija

Šta možemo učiniti kako bismo smanjili svoj rizik od “ugriza” krpelja prilikom boravka u prirodi?

ako boravite u prirodi, nosite prikladnu odjeću dugih rukava i nogavica, kapu te visoke i zatvorene cipele
nosite djeću svjetlijih boja jer ćete tako lakše uočiti krpelja

krećite se označenim stazama gdje je manja mogućnost kontakta s krpeljima

detaljno pregledajte cijelo tijelo nakon povratka kući i svu odjeću i obuću. Pregled ponovite sledećeg dana jer, dok je gladan, krpelj je sitan i teško uočljiv. Kada se najede, višestruko poveća svoj volumen, čak do dvjesto puta.

ako imate kućnog ljubimca, pregledajte ga nakon svake šetnje, neovisno o tome jeste li bili na izletu “u prirodi” ili u kratkoj, uobičajenoj šetnji po kvartu. Ne samo da ćete na taj način spasiti život svom mezimcu, nego ćete i spasiti život sebi i svojim ukućanima, s obzirom na to da kućni ljubimci mogu prenijeti zarazne bolesti na ljude (tzv. zoonoze).

protiv krpeljnog meningoencefalitisa možete se preventivno vakcinisati. Ovaj se korak preporučuje osobama koje puno vremena provode u prirodi, kao što su planinari, lovci i šumari.

Kako ukloniti krpelja?
Stručnjaci upzoravaju kako ne trebamo paničariti jer nisu svi krpelji nužno zaraženi i nisu prijetnja zdravlju. Ipak, kako bi se umanjila mogućnost i intenzitet zaraze, treba ga odstraniti što prije, oprezno, pincetom, vodeći pritom računa da ukopana glavica ne ostane na mjestu “ugriza”.

Najčešće “ugriz” krpelja prođe neopaženo jer njegova slina sadrži tvar nalik anestetiku. Prvi simptom “ugriza” krpelja je crvenilo prstenastog oblika oko mjesta ugriza, a ostali simptomi mogu slijediti nakon dva do 32 dana: povišena temperatura, slabost i umor, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima. Ako sumnjate na ugriz krpelja, nemojte oklijevati nego smjesta potražite ljekarsku pomoć!

Mnogi će pokušati prihvaćenog krpelja premazati uljem i tako ga ukloniti, no stručnjaci ne preporučuju ovaj korak.

“Ako krpelja premažete uljem ili voskom, on će se ugušiti, s obzirom na to da se njegov disajni organ nalazi u zatku. Ovo neće pomoći kod njegovog uklanjanja, štoviše postoji opasnost od otpuštanja dodatne količine sline s uzročnicima bolesti. Pazite da pincetom zahvatite krpelja  te ga umjerenim i stalnim pritiskom povlačite prema van dok se ne otpusti. Nikako ne gnječite zadak i ne mijenjajte poziciju pritiska jer postoji mogućnost da dio ostane u koži. Najčešće to nije veliki problem, no ponekad postoji dodatna mogućnost prenosa bolesti”, objašnjavaju stručnjaci

 

 

izvor:Glas Srpske/Bijeljina.com/FOTO:Pixabay