Konferencija – Socijalna inkluzija osigurava jednake mogućnosti korištenja sistema obrazovanja (Video)

18.01.2023. - Društvo

Socijalna inkluzija osigurava da svi imaju jednake mogućnosti da koriste sistem obrazovanja, rečeno je danas na Konferenciji “Socijalna inkluzija u kontekstu srednjeg stručnog obrazovanja“ koja je održana danas u Sarajevu.

Konferencija je okupila lokalne, regionalne i međunarodne stručnjake koji su razmijenili znanja i iskustva iz oblasti srednjeg stručnog obrazovanja i socijalne inkluzije.

Takođe, predstavljen je i priručnik ”Socijalna inkluzija u kontekstu srednjih stručnih i tehničkih škola” koji je nastao u okviru projekta „Stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini“, a koji provodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH uime vlada Švicarske i SR Njemačke.

Predstavnica Ambasade Švicarske u BiH Chantal Felder smatra da stručno obrazovanje i inkluzija predstavljaju jako važan aspekt švicarske saradnje, jer mladim ljudima daju relevantno obrazovanje i vještine koje su im potrebne za tržište rada.

Tvrdi da je obrazovanje ključno za borbu protiv stereotipa, jer se kroz obrazovanje promovira i ravnopravnost spolova.

” Ukoliko se ne bavimo tim kroz sistem obrazovanja, postoji rizik da će se to još dodatno produbiti”,  kazala je.

Istakla je da je konferencija prilika da osobe koje se ovim pitanjima bave u praksi razmjene iskustva da dobiju inspiraciju za daljnji rad.

Šefica Odjela za odnose s javnošću, kulturu i protokol Ambasade Njemačke u BiH Lea Thurm izrazila je zadovoljstvo što je održana konferencija o toj temi, jer su učesnici imali priliku govoriti o načinima prepoznavanja izazova sa kojima se te osobe susreću te na koji način obrazovati te osobe.

Dodala je da su razgovarali i o različitim programima, s posebnim akcentom na Priručnik.

Autorica priručnika „Socijalna inkluzija u kontekstu srednjih stručnih i tehničkih škola“ Lejla Kafedžić kazala je da je Priručnik nastao na temelju višednevnih stručnih usavršavanja sa profesorima, psiholozima, pedagozima i asistentima.

Istakla je da se sastoji od tri glavna djela, a to su pozicioniranje inkluzivnosti, zatim dio o tome šta profesori mogu uradi za djecu i kreiranje nastavnog procesa te dio o umrežavanju, kako bi nastavnici znali da nisu sami.

Izrazila je nadu da će Priručnik biti koristan, posebno nastavnicima studentima, roditeljima i stručnim službama.

Projekat podržava partnerske škole u uspostavljanju i realizaciji dualno organizovanog stručnog obrazovanja u skladu sa potrebama tržišta rada.

Izvor:gencije / Tekst: Alma Zukanović  /Foto:Fena