Vrijeme za petero putnika u podmornici Titan je isteklo, a dok se nastavlja međunarodna potraga za njom, čovjek koji je bio jedan od njenih prvih klijenata, okarakterisao je zaron koji je napravio prije dvije godine kao “operaciju kamikaze”, prenosi Radio Slobodna Evropa.
– Morate biti malo ludi da uradite ovakve stvari – rekao je Artur Lojbl, 61-godišnji penzionisani biznismen i avanturista iz Njemačke.
Ronjenje za pola miliona
Lojbl je za AP izjavio da je prvi put imao ideju da vidi olupinu Titanika dok je putovao na Južni pol 2016.
U to vrijeme, ruska kompanija je nudila ronjenje za pola miliona dolara.
Nakon što je kompanija OceanGate sa sjedištem u državi Vašington najavila sopstvenu operaciju godinu dana kasnije, on je iskoristio priliku, plativši 110.000 dolara (više od 200 hiljada KM) za ronjenje 2019. godine koje je propalo jer prva podmornica nije preživjela testiranje.
Putovanje bilo uspješno
Dvije godine kasnije otišao je na putovanje koje je bilo uspješno, zajedno sa izvršnim direktorom OceanGate-a Stoktonom Rašom, francuskim roniocem i stručnjakom za Titanik Polom-Anrijem Nargeoletom i dvojicom muškaraca iz Engleske.
– Zamislite metalnu cijev dugu nekoliko metara sa metalnim podom. Ne možete da stojite. Ne možete da kleknete. Svi sjede blizu ili jedni na druge. Ne možete a da ne budete klaustrofobični – rekao je Lojbl.
Tokom 2,5-satnog spuštanja, svjetla su isključena da bi se uštedjela energija, dodao je, a jedino osvjetljenje je dolazilo od fluorescentnog svjetlećeg štapa.
Odlagano ronjenje
Ronjenje je više puta odlagano da bi se riješio problem sa baterijom i tegovima za balansiranje.
Putovanje je ukupno trajalo 10,5 sati.
– Grupa je imala sreće i uživala je u nevjerovatnom pogledu na olupinu – rekao je Lojbl, za razliku od posjetilaca na drugim zaronima koji su mogli da vide samo polje krhotina ili u nekim slučajevima uopšte ništa. Nekim klijentima nisu vraćene uplate nakon što je loše vrijeme onemogućilo spuštanje.
On je Raša opisao kao majstora koji je pokušao da učini sve sa onim što je bilo na raspolaganju za izvođenje ronjenja, ali gledajući unazad, rekao je, “to je bilo pomalo sumnjivo.”
– Bio sam malo naivan, gledajući sada unazad. To je bila operacija kamikaze – rekao je Lojbl.
Podmornica kompanije OceanGate sa Rašom, Nargeoletom, britanskim avanturistom i dva člana pakistanske poslovne porodice nestala je u nedjelju nakon što je krenula ka olupini čuvenog broda, koji je udario u santu leda i potonuo 1912. godine. Preživjelo je samo 700 od oko 2.200 putnika i članova posade.
Ozbiljni problemi
U međuvremenu je otkriveno da je plovilo Titan imalo ozbiljne probleme sa sigurnošću.
Potragu vodi američka obalska straža.
Avioni su u utorak i srijedu otkrili podvodne buke, ali zvaničnici nisu bili sigurni šta ih je izazvalo.