Mnogi građani spas od ljetnjih vrućina pronalaze na gradskim i lokalnim kupalištima, bazenima, jezeru, rijeci, kao i u moru. Međutim, svako uživanje sa sobom donosi i određenu odgovornost i rizik, kao što su utapanja, temperaturalni šok itd.
Osim utapanja koja su pri ovim ekstremnim temperaturama nažalost česta, pogovoto na neuređenim kupalištama i rijekama, tokom kupanja vreba još nekoliko opasnosti koje se često zanemaruju. Doktorka Zoe Votson za “The Sun” upozorila na četiri stvari, na koje svi moraju da obrate pažnju:
Prokliznuća su rjeđa u otvorenim vodama jer obično ima trave, šljunka ili pijeska, ali poseban oprez se savjetuje na bazenima.
Kada uđete u hladnu vodu, a tijelo nije naviknuto na nju, vaši otkucaji srca i krvni pritisak naglo rastu. To uzrokuje nagli udah i dahtanje, odnosno šok. Savjetuje se da ne uskačate naglo u vodu, već malo po malo. Pokvasite prvo noge, ruke, glavu, a zatim postepeno uđite u vodu.
Prema doktorima, postoji pet faza hipotermije, a znak da izađete iz vode je kada više ne osjećate hladnoću. Simptomi mogu da uključuju zbunjenost, pospanost, drhtanje i spore reakcije. Ako sumnjate na hipotermiju, odmah izađite iz vode i polako se zagrijte.
Grčevi mogu da se jave kada plivate u hladnoj vodi, a vaše tijelo nije stiglo da se zagrije. Tada mišići počinju da se stežu. Doktori tvrde da grčevi na suvom nisu strašni, ali u vodi mogu da parališu čitavo tijelo i tako otežaju plivanje. Najčešće se javljaju u nogama i stopalima. Trudite se da ne pravite nagle pokrete i ne paničite, već se održavajte na površini vode i istežite i masirajte mišić čim osjetite grč.
Izvor/Foto:Mondo