Današnjem sastanku Gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića sa direktorima javnih ustanova, prisustvovao je i v.d. direktora Centra za socijalni rad Boban Jovičević koji je istakao da je razočaran organizovanim sastankom.
“Zaista, kao čovjek, kao direktor koji predstavlja javnu ustavnu Centar za socijalni rad, sam razočarani sastankom iz razloga što, zaista, ništa konkretno nije postignuto. Centar za socijalni rad se nalazi u velikoj problematici koju je Gradska uprava mogla da riješi, ali nije riješila. Ja moram javnosti i našim korisnicima usluga kojih ima nekako 10.000 u toku godine, koji se jave za određenim potrebama, odnosno koji su u stanju socijalne potrebe, da imaju čiste informacije da jednostavno krivac nije Centar socijalni rad, nego nadležni koji nisu na vrijeme reagovali kroz rebalanse budžeta i ovaj posljednji rebalans koji nije prošao. Naime, Centar za socijalni rad se susreće s jednim velikim problemom. Jedan od većih problema je da je trenutna obaveza Centra za socijalni rad ka dobavljačima, zaključno 13.12. – 780.000 KM. To je dovelo u pitanje funkcionisanje rada Centra. Kad kažem dobavljači, mislim na firme koje su, prije svega, prošle legalno javne nabavke, na jedan legitiman način – svi domovi za stara lica, za nezbrinutu djecu, za djecu i starije osobe sa poteškoćama u razvoju, povezana lica i došlo je do otežanog funkcionisanja. Ja, kao direktor Centra za socijalni rad, na kraju godine nemam kancelarijski materijal, nemam određenu opremu, ne možemo da izađemo u susret našim korisnicima. Centar za socijalni rad funkcioniše na osnovu zakonske regulativne, prije svega, Zakona o socijalnoj zaštiti. Taj Zakon o socijalnoj zaštiti predviđa neka osnovna i proširena prava koja naši korisnici usluga primjenjuju i gdje mi njima izlazimo u susret. Naravno, o svim tim pravima, Gradska uprava, u nekom dijelu i Ministarstvo koji isplaćuju redovno… To finansira Gradska uprava, ali ta sredstva ne dolaze do naših korisnika blagovremeno, na vrijeme. Prije svega, trenutno obaveza Gradske uprave, odnosno Centra je osnovno pravo koje je legitimno i koje je osnovno pravo i koje se mora isplati u što kraćem roku, a to je pravo na tuđu njegu, za njegu lica. Tu je dug negdje oko 369.000 KM”, rekao je Jovičević i dodao:
“Tu su osjetljive kategorije i ne mogu da čekaju. Pored svega toga, mi imamo problem koji je gorući, a to je problem koji je vezan za lična primanja radnika. Trenutno je obaveza Centra za socijalni rad ka zaposlenima oko 300.000 KM. Prije svega, naknada za period septembar-decembar, onda i decembarska plata. Centar za socijaln rad je ustanova koje se razlikuje od drugih budžetskih nižih korisnika iz razloga što mi koristimo i zakone sa nivoa Republike Srpske gdje nas oni obavezuju da mi moramo u toku godine da primimo određen broj socijalnih radnika na broj stanovnika i zbog potreba naših korisnika. Mi smo došli u poziciju da ne možemo isfinansirati lična primanja – naknade i plate. I ne samo to, nego generalno neuplaćivanje decembarske plate – 545 korisnika zdravstvenog osiguranja koje ostvaruju putem Centra za socijalni rad su uskraćeni za prava i već 3. januara neće moći ovjeriti svoje knjižice. To je ogroman broj ljudi koji će zakucati na naša vrata, a imamo problemi za jednokratnu novčanu pomoć, 1.150.000 KM, koja kasni, a koja je uredno i blagovremeno dostavljena na trezor, a nije plaćena našim budžetskim korisnicima”, istakao je Jovičević.
Kako kaže, Centar za socijalni rad je u velikom problemu sa nedostajućim sredstvima od oko 1.300.000 KM.
“Gradonačelnik je danas predvidio da mi naše probleme rješavamo putem određenih naredbi. Naredbe smatam, kao ekonomista i direktor da nisu u skladu sa zakonskom regulativom. Kako ja, kao niži budžetski korisnih, mogu da pošaljem naredbu Gradonačelniku koji pušta ta sredstva?! To je, prije svega, nezakonito, a onda kako ja kao niži korisnih šaljem na trezor da se to plati. Tako da vjerovatno neću posegnuti za tim mjerama. Radim u skladu sa Zakonom. Centar sam preuzeo prije nekoliko mjeseci. Nisam zapošljavao radnike, ali generalno moram da kažem da je Gradonačelnik pred same izbore 5. septembra dao saglasnost na pojedinačni i kolektivni ugovor koji predviđa povećanje plata, a da pritom nije obezbijedio ta sredstva. Ja plate radnicima za povećanje nisam mogao da pustim, jer nema budžeta ni za tekuće rashode za lična primanja, a kamoli za to, tako da jednostavno sam u problemu kod samofunkcionisanja”, zaključio je Jovičević.