Gimnazijalac izrađuje makete vjerne originalima (Foto)

09.02.2023. - Društvo

Nikola Pljevaljčić, odličan učenik, maturant bijeljinske Gimnazije “Filip Višnjić”, izradom makate različitih modela aviona počeo se baviti, bukvalno, od malih nogu, već sa sedam godina.

Prve makete napravio je uz očevu pomoć, da bi nakon toga sam počeo sklapati makete koje su osvojile brojne nagrade i priznanja u našem regionu. Prve dvije medalje za  makete Nikola je osvojio prije pet godina u Novom Sadu.

Bilo je to za njega, kako kaže, pravo malo otkrovenje i ulazak u svijet maketarstva, jer je na jednom mjestu vidio dvije do tri stotine maketa i veliki broj talentovanih maketara.

“U početku sam to shvatao kao dječiju igru, a već sada pravim makete koje imaju i određenu vrijednost. Nakon Novog Sada, učestvovao sam na takmičenjima u Beogradu, Zagrebu, Slavonskom Brodu, Kraljevu i Pančevu, kaže na početku razgovora za “Bijeljina.com” Nikola Pljevaljčić, ističući da na takmičenjima učestvuju kadeti, uzrasta do dvanaest ili četrnaest godina, juniori, starosne dobi od dvanaest ili četrnaest  do osamnaest godina, te seniori.

U seniorskoj kategoriji vlada najveća konkurencija

“Takmičio sam se u juniorima, a u međuvremenu sam prešao u seniore, gdje se takmiči oko osamdeset odsto maketara. Veća je konkurencija, jer ima ljudi koji se maketarstvom bave po dvadesetak i više godina. Takmičenja su se sada malo prorijedila zbog školskih obaveza.  Bilo je puno medalja, najviše iz oblasti avijacije.

Izrađivao sam makete mlaznih aviona i aviona sa propelerima. Nekada su medalje predstavljale veliku radost i uzbuđenje, a sada su mi takmičenja važna zbog upoznavanja novih maketara i sticanja novih znanja i iskustava. Ranije sam radio oklopna vozila, ali mi je to malo dosadilo, tako da u posljednje dvije do tri godine izrađujem isključivo makete aviona. Za izradu maketa koristim plastiku, a može se koristiti drvo i metal.

Plastika je zahvalna za obradu. Što se alata tiče, koristim maketarski skalpel, lijepak, različite turpije, šmirgle i pincete. Od boja koristim tehniku “er – braš”, pištolj na vazduh u koji sipam akrilne boje. Na taj način postižem maksimalan kvalitet”.

Planovi vezani za tehničke nauke ili ekonomiju

 Nikola kaže da su njegovi dalji planovi vezani za studiranje na nekom tehničkom fakultetu, a nije isključeno da to bude i ekonomija, finansije, marketing.

“Mašinstvo mi je zanimljivo, jer se usko naslanja na moj hobi.

 

Naučio sam, baveći se maketarstvom, kako je građen svaki avion, jer je to prošlo kroz moje ruke, počevši od aero – dinamike, oblika i vrsta krila. Kada se sve uradi, najvažnije je kako ofarbati maketu, da bi se ona “oživjela”. Treba razlikovati modelare i maketare.

Mi maketari pravimo makete koje treba da izgledaju kao predmeti u realnosti, ali nisu funkcionalne. Modelari izrađuju minijaturu nekog predmeta koja će biti funkcionalna”, kaže Nikola, ističući da još uvijek ima dovoljno strpljenja i volje za izradu maketa, te da mu provedeno vrijeme na izradi maketa predstavlja pravo uživanje. Uz učenje i maketarstvo nije zapostavljao ni sport, rekreaciju i druženje sa svojim vršnjacima.

Bijeljina.com