Solarne elektrane u Republici Srpskoj i BiH grade se unazad već dvadesetak godina. Međutim, zakonska regulativa dugo nije dozvoljavala ekspanziju u ovoj oblasti. I oprema je bila izuzetno skupa, ekonomski neisplativa u odnosu na cijenu električne energije koja je tada važila na domaćem tržištu. U međuvremenu je oprema za izgradnju solarnih energana značajno pojeftinila i trenutno je na nekom najnižem mogućem nivou, dok je cijena električne energije počela ubrzano da raste.
Sve je to uticalo i na povoljniji odnos povrata investicije za izgradnju solarnih energana u industriji i taj rok je sveden na nekih četiri do pet godina. U Bijeljini i podmajevičkom kraju uveliko se grade solarne energane u više semberskih sela, ali i na području Ugljevika i Lopara koje planiraju da električnu energiju prodaju na tržištu.
Srđan Krivaćević, vlasnik i direktor firme “Energy Nova” ima dugogodišnje iskustvo u proizvodnji i primjeni solarne energije na našim prostorima.
U razgovoru za portal “Bijeljina.com”, Krivaćević kaže da je svojevremeno počeo sa preduzetničkom radnjom koja je zbog obezbjeđenja neophodnih licenci za izvođenje elektro – radova neminovno prerasla u društvo sa ograničenom odgovornošću.
“Preduzetničku radnju sam registrovao 2019. godine, a dvije godine nakon toga, u 2021. godini, registrovana je “Energy Nova” d.o.o.
Sjedište firme je u Bijeljini, dok gradilišta imamo širom Republike Srpske. U Laktašima trenutno radimo kao podizvođač za jednu firmu na izgradnji nove solarne elektrane, jer posjedujemo mašine za pobijanje šipova u zemljištu, bagere i kamione. Dakle, uslužno obavljamo određene poslove, jer je važno da naša oprema i mašine budu u funkciji.
Što se tiče ekspanzije i opravdanosti izgradnje solarnih energana, tu postoje dvije opcije, da li ćete električnu energiju prodavati “Elektroprivredi RS” i da li ćete u tom slučaju ući u sistem subvencija, ili ćete električnu energiju prodavati na slobodnom tržištu. U našem vlasništvu imamo dvije solarne elektrane. Jedna je u Bogutovom selu kod Ugljevika, druga je u Brodcu, dok treću završavamo u Ugljevičkoj Obriježi”.
Krivaćević kaže da u firmi “Energy Nova” radi ekipa mladih montera i inženjera, čiji je prosjek starosti tridesetak godina.
“Osim izgradnje solarnih elektrana, radimo instalacije na elektro – objektima i trafostanice. Trenutno zapošljavamo sedamnaest radnika, a uskoro ćemo dobiti dvojicu novih radnika, mlade inženjere iz Novog Sada.
Oni su procijenili, zbog visokih troškova života, da im se više isplati da rade i žive u Bijeljini, gdje imaju riješeno stambeno pitanje. Sve su to moje kolege i poznanici sa fakulteta i mi smo stalno u kontaktu, sarađujemo i zajedno rješavamo određene probleme u ovoj oblasti.
Inače, vlasnik sam i firme u Beogradu, koja se zove “Sirius Green”, sa četrdesetak zaposlenih, koja je do sada u Srbiji izgradila elektrane ukupne snage veće od 25 megavata. Od toga su dvije najveće elektrane u Srbiji koje su u statusu kupac – proizvođač, “Peštan” u Aranđelovcu, snage devet megavata, i “Henkel” u Kruševcu, snage šest megavata.
To su najveće solarne elektrane koje su izgrađene na krovovima, na Balkanu. Sve reference koje imamo u Srbiji, praktično, imamo i ovdje u Republici Srpskoj, jer je u pitanju jedan vlasnik”.
Krivaćević kaže da “Energy Nova” u Republici Srpskoj još uvijek izbjegava izgradnju solarnih energana na krovovima privatnih objekata, jer ta oblast nije zakonski precizno regulisana.
“Postoji zakon, ali se u praksi ne primjenjuje. Puno toga nije riješeno, kada je u pitanju naplata PDV-a. Sve više ljudi ugrađuje toplotne pumpe u privatnim objektima i oni sada razmišljaju o izgradnji solarnih energana na krovovima tih kuća. S obzirom na to da se za višak energije koju isporučite u elektro – mrežu morate platiti PDV, kada vi ponovo tu energiju uzmete za svoje potrebe, ponovo plaćate PDV. To je duplo oporezivanje istog proizvoda i to je zakonom zabranjeno, jer je u pitanju isti kilovat čas koji ste vi isporučili u mrežu.
Što se tiče privrednih subjekata, oni mogu izabrati status Kupac – Proizvođač. To znači, proizvodim za sebe, a višak prodajem. U tom slučaju sve se fakturiše i obračunava se ulazni i izlazni PDV. Kao fizičko lice, međutim, imate gorepomenuti problem”.
Naš sagovornik kaže da je u Srbiji rok otplate investicija u oblasti proizvodnje solarne energije već pao ispod tri godine, jer je električna energija značajno skuplja. U Srbiji je zakonski riješen i problem predaje i preuzimanja viška električne energije.
“U Srbiji ima puno stranih firmi koje drugačije razmišljaju i upućene su na to da moraju imati vlastite izvore energije. Što se tiče firme “Energy Nova”, mi u Hasama kod Bijeljine već imamo dogovorenu izgradnju solarne elektrane snage 750 kilovata, u Zagonima, takođe, gradićemo elektranu snage 750 kilovata. U Ugljeviku ćemo graditi solarnu elektranu snage 500 kilovata. U narednih šest mjeseci imamo obezbijeđen posao i to je za nas značajna stvar, jer smo tek na početku godine.
Kada je riječ o izgradnji novih elektrana, prepuštamo maksimalnu slobodu investitoru. Investitor može obezbijediti svu neophodnu dokumentaciju, a možemo i mi u tome posredovati. Može investitor nabaviti solarne panele, a sve ostalo da bude naš posao. Dajemo otvorene ponude sa cijenama i naši poslovni partneri odlučuju o načinu realizacije posla. Naravno, može investitor nabaviti svu opremu, a mi smo onda u tom slučaju zaduženi samo za montažu. Maksimalno smo fleksibilni u pristupu poslu. Sva pozitivna iskustva iz Srbije nastojimo da primijenimo i ovdje u Republici Srpskoj. U vrijeme provođenja javne rasprave o donošenju zakonskih akata u Republici Srpskoj iz ove oblasti upozorili smo na problem primjene PDV-a, jer je taj problem postojao i u Srbiji. Vlada Republike Srbije je sjela i promijenila zakon. To ovdje mora uraditi Savjet ministara BiH i Parlamentarna skupština BiH. U Srbiji smo prošli kroz brojna iskustva sa reklamacijom opreme, kvarovima na panelima, lošim serijama panela, pa do kvarova invertora ili kvarova na instalacijama koje su postavljali investitori. Problem nije bio do nas, ali, morali smo dokazati da to nije bio naš problem. Puno tog i takvog iskustva već je “plaćeno” u Srbiji, tako da ovdje u Republici Srpskoj puno lakše prolazimo kroz sve te faze”, kaže Krivaćević, ističući da u ovoj oblasti nikoga ne smatraju konkurencijom, već pokušavaju zajednički rješavati određene probleme sa kolegama iz drugih srodnih firmi.
Firma “Energy Nova”, koja na tržištu nastupa sa sloganom “Čista energija – Pametna potrošnja”, može se pohvaliti referencom od 50 uspješno realizovanih projekata, sa 30.000 fotonaponskih panela i sa sedam godina iskustva.
Solarne energane garantuju energetsku efikasnost i elektromobilnost, a firma “Energy Nova” garant je primjene solarne energije i brojnih rješanja iz ove oblasti. U opusu njihovog rada su inovacije, istraživanje, razvoj, industrijske baterije, sistemi za skladištenje energije, rješenja za napajanje, zastupanje stranih kompanija i razvoj tržišta.
“Novi zakon u Srbiji traži ugradnje baterija, na jedan megavat solarnih elektrana morate imati bateriju od 400 kilovat časova, iz koje možete izvući snagu od 200 kilovata. Takve baterije već se ubacuju zbog balansiranja sistema. Kad je ujutro oblačan dan, nakon izlaska sunca solari odjednom skoče na megavat. Ukoliko se pojavi oblak, može da padne na stotinu kilovata. Takve skokove mogu izbalansirati jedino baterije. Prve baterijske sisteme ugradićemo tokom ove godine.U Srbiji imamo partnera iz Engleske koji ima svoju fabriku baterija u Africi. Za njih trenutno razvijamo oko 500 megavata baterijskih projekata u Srbiji. Takva struja, koja se trenutno traži na tržištu, naplaćuje se deset puta više od uobičajene cijene. Trenutno pregovaramo sa vlasnicima zemljišta u RS i tražimo prostor za elektranu snage 200 megavat časova sa baterijama. Englezi su zainteresovani za ulaganje u takvu elektranu na ovim prostorima”, ističe Srđan Krivaćević u razgovoru za portal “Bijeljina.com”.
Bijeljina.com