Јoš traje spor između bijeljinskog Doma zdravlja i Grada. Dug prema zdravstvenoj ustanovi premašio milion i po maraka. Zaposleni ističu da je ovo jedina zdravstvena ustanova u Srpskoj kojoj lokalna zajednica kao osnivač, ne izmiruje zakonske obaveze i ignoriše skupštinske odluke.
Za nepune četiri godine, Gradska uprava u Bijeljini na račun Doma zdravlja nije uplatila ni marku. Milion i petsto osam hiljada maraka duga prema ovoj zdravstvenoj ustanovi predmet je tužbe jer je, tvrde, ugrožena primarna zdravstvena zaštita građana Bijeljine.
“To je novac koji se daje za održavanje i potrebe ustanove, za plate zaposlenih, za 25, 26 sektorskih ambulanti”, kaže Danijela Đukin direktor Doma zdravlja Bijeljina.
Za rekonstrukciju sektorskih ambulanti, kažu u upravi Doma zdravlja, dug je premašio 70.000 maraka.
“Ta priča kako se svakodnevno radi rekonstrukcija ambulanti, to je rekonstrukcija mjesnih zajednica. Želim da budem jasna , svi mediji koji prenose rekonstrisana zdravstvena ambulanta u selu Čengić, recimo ili u selu Brodac ili u Amajlijama – to su rekonsturisane mjesne zajednice. Izgradi se plato ispred, stavi se neka rampa, a naše nije ni pipnuto”, dodaje Đukinova.
Apeli zaposlenih u Domu zdravlja da grad izmiri zakonske obaveze, ostali su bez odgovora.
“O obavezama svih lokalnih zajednica prema primarnoj zdravstvenoj zaštiti po Zakonu o zdravstvenom osiguranju”, istakla je Gordana Mitrović pomoćnik direktora za finansije u Domu zdravlja Bijeljina.
Slučaj Bijeljina izdvojio se kao jedinstven u Republici Srpskoj, kažu u Udruženju medicinskih sestara i tehničara i Sindikatu ljekara.
“U razgovoru sa koleginicama širom Republike Srpske saznala da sam ovakvo stanje u njihovim zdravstvenim ustanovama ne postoji. Oni imaju dobru saradnju kada je u pitanju njihova gradska uprava ili opština”, navela je Tatjana Perić predsjednica Saveza medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske.
Dražen Stanišić predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine istakao je da će i dalje pružati usluge pacijentima koji su na prvom mjestu.
“Za dalje vidjećemo kakvo će biti stanje i poštovanje budućih dogovora”, dodao je Stanišić.
Zbog svega navedenog Dom zdravlja, još u februaru, tužio je Gradsku upravu, za potraživanja zaključno sa 2023. godinom. Već su održana dva ročišta, treće je zakazano za novembar gdje je potrošeno više od milion i po maraka koji su skupštinskim odlukama i budžetom bili predviđeni za Dom zdravlja, pitanje je na koje javnost čeka odgovor gradske uprave.
Izvor: RTRS