Nema meda bez točkova

07.08.2024. - Društvo

U okviru „Pantelinskih dana“ u Bijeljini je otvorena tradicionalna manifestacija „Dani meda“ koja je okupila pčelare sa područja Semberije, podmajevičkog kraja, sa Ozrena, iz Modriče i Zvornika.

Dragan Božić, predsjednik Udruženja pčelara Semberije, koje okuplja sedamdesetak pčelara, kaže da svake godine na ovu manifestaciju dođu najbolji pčelari iz regiona koji se godinama bave pčelarstvom.

 „Pčelari izlažu med, pčelinje proizvode, sve ono što se može proizvesti na bazi meda, ali i likere, voćne rakije, čajeve. Sve ono što se proizvede u košnici, može se i iskoristitit za hranu i zdravlje ljudi“, kaže Božić.

Darovi prirode sa Ozrena

 Nebojša Andrić, poznati pčelar sa Ozrena, koji se pčelarstvom bavi oko 45 godina, kaže da je ovo bila loša godina za pčelare.

 „Izvrcali smo nešto bagrema, što je, ustvari, bila mješavina sa nekim drugim biljkama koje cvjetaju u to doba. Bilo je nešto lipe i livade, ali je sve to bilo skromno. Izdržaćemo nekako i ovu godinu. Kilogram livadskog meda košta 22 KM, dok šumski med prodajemo po 25 KM. S obzirom na ulaganja i prinose, ovo su prihvatljive cijene. Dužan sam da upozorim građane da se u posljednjih nekoliko godina pojavljuju prodavci meda sumnjivog kvaliteta, odnosno nakupci i prodavci nekakvih mješavina. Oni hodaju od kuće do kuće i nude med. Riječ je o falsifikatu i takav med je štetan po zdravlje“, upozorio je Andrić, ističući da med treba kupovati od provjerenih pčelara. Andrić je pokrenuo akciju kontrole kvaliteta meda na području Doboja, Modriče i Šamca u koju su se uključili i nadležni kontrolni organi.

Miloš Obrenović iz Kojčinovca, kao mlad pčelar, o pčelarenju uči od oca Ilije. On kaže da će u pčelinajku Obrenovića uskoro biti instalirana i API komora.

Dječak Tadija o pčelarstvu uči od djeda Srećka

Najmlađi zaljubljenik u pčelarstvo Tadija Simeunović, o pčelama i pčelarstvu uči od djeda Srećka. Već je naučio sve o pčelama, matici, rojevima i košnicu doživljava kao jednu dobro organizovanu fabriku.

Domaći med iz Glogovca na ovaj mini sajam donijela jer Sandra Tomić. U pčelarenje su uključeni suprug Branislav, djeca Selena i Luka.

Tomići imaju pedesetak pčelinjih društava. Sandra kaže da je ovogodišnja sezona puno bolja nego prošlogodišnja.

Nema meda bez točkova

 Zorica i Dragan Ilić iz Pilice imali su tri vrcanja meda u ovoj sezoni. Ilići se tradicionalno već, iz generacije u generaciju, bave pčelarenjem. „Trenutno imamo sedamdesetak pčelinjih društava u dva pčelinjaka. S obzirom na to da imamo veliki voćnjak, pripremamo voćne rakije, kompot, džem, likere“, kaže Zorica Ilić.

Ranko Milić kaže da meda nema bez seljenja košnica.

 „Moje pčele se nalaze u Glavičicama, ali ih selim i u Šepak, na Romaniju. One su često na točkovima. Tegla meda je 20 KM. Nekada je postojao paritet, kilogram meda – kilogram kajmaka. Danas više nema nikakvih pariteta, sve se promijenilo“, kaže Ranko Milić, ističući da je med i hrana i lijek, ukoliko se redovno konzumira.

Bijeljina.com