Sinoć je u Muzeju Semberije otvorena izložba radio – aparata iz porodične kolekcije doktora poljoprivrednih nauka Gorana Perkovića, redovnog profesora na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Na izložbi su izloženi radio – aparati koji su proizvedeni u periodu od 1920. do šezdesetih godina prošlog vijeka.
Porodica Perković se sakupljanjem starina bavi više od trideset i pet godina.
“Nabavili smo primjerke radio – aparata koji su proizvedeni u fabrici “Iskra” Kranj, u “Elektronskoj industriji” Niš, RIZ-ov aparat iz Zagreba, čuveni “Portorož, radio – aparat “Tesla” i brojne druge radio – prijemnike koji su proizvedeni u evropskim zemljama i Americi.
Godinama već moja porodica bavi se sakupljanjem starina. Sada se u to uključio i moj sin Stevan. U kolekciji imamo veliki broj predmeta koji su se svakodnevno koristili u seoskim domaćinstvima, lampe, fenjere, usisivače, pegle, mlinove za kafu, ćilime, razboje za tkanje, radio i tv prijemnike. Što se tiče poljoprivredne proizvodnje, posjedujemo stare plugove, sijačice, samare za radne životinje, od zanatstva, tu su kovačke radnje, mlinovi, magaze, udžere. Posjedujemo i veliki opus starih knjiga, stručne literature iz različitih oblasti nauke”, kaže profesor Perković, ističući da se interesovanje za prikupljanje starih predmeta u početku odnosilo na prikupljanje predmeta i mašina za obradu zemljišta.
“Kasnije se to proširilo na sve segmente našeg života, od tekstila, pomoćnih mašina, kućanskih aparata i potrepština. Sakupili smo veliku i raznovrsnu zbirku koja je smještena u nekoliko objekata. Muzej Semberija je zainteresovan za organizovanje više tematskih izložbi na kojima bi bili izloženi brojni eksponati. Imamo kolekciju starih knjiga, a neke su stare više od jednog vijeka. Posjedujemo literaturu koja se odnosi na razvoj poljoprivrede iz Rusije, s početka prošlog vijeka, ali i literature iz Austrije, Njemačke i drugih zapadnih zemalja. Cilj mi je da naši sugrađani vide kako se razvijala poljoprivreda u svijetu i Evropi u prošlom vijeku, ali mi je važno da naši građani vide koliko je bila ekonomski razvijena bivša Jugoslavija, koliko smo imali darovitih i inovativnih ljudi, pronalazača, inovatora, inženjera”, ističe profesor doktor Goran Perković.
Momčilo Koprivica, direktor Muzeja Semberija, kaže da je riječ o zanimljivoj tehničkoj izložbi sa četrdeset i tri radio – aparata.
“Značaj radio – prijemnika je nezaobilazan u svakom domaćinstvu. Početkom dvadesetog vijeka nastupila je ekspanzija razvoja radio – talasa.
Nakon štampe, radio je drugi najmasovniji medij i nije do danas izgubio puno pojavom televizije i razvojem interneta. Obično se kaže da je štampa – jutarnja, radio – dnevna, a televizija – noćna molitva za čovjeka. Radio je i informativan i edukativan i zabavan u isto vrijeme I nikad neće izgubiti na značaju”, izjavio je Momčilo Koprivica.
Bijeljina.com