Na današnji dan prije tačno četiri godine, građani Srbije, ali i regiona, ostali su zatečeni i potrešeni viješću o smrti kralja narodne muzike Šabana Šaulića.
Niko nije ni slutio da se Šaban neće živ vratiti sa nastupa u Njemačkoj, a teška saobraćajna nesreća koštala je života legendarnog pevača.
Subota, 16. februar – dan pred strašnu tragediju
Kralj narodne muzike Šaban Šaulić u Njemačku se zaputio u subotu ujutru, na dan kada je trebalo da ima nastup u Bilefeldu. U Njemačku je otputovao avionom sa svojim prijateljem, muzičarem Mirsadom Kerićem i kumom Slobodanom Bobanom Stojadinovićem. U avionu je sreo još nekoliko kolega: Seku Aleksić, Maju Berović, Dragana Kojića Kebu. Seka je otkrila da je Šaban u avionu sve vrijeme bio nasmijan i da joj je priznao da jedva čeka da se vrati kući kako bi se odmorio. Kako je ispričao pjevačev kum, Slobodan Stojadinović, nakon nastupa koji je završen u pola četiri ujutru su otišli na spavanje i napravili dogovor da on probudi Šabana u 6:15 da krenu na aerodrom. Kako je rekao, pjevač je bio nervozan i zamjerio prijatelju što ga nije probudio tri minuta ranije.
Nedjelja, 17. februar – dan stravične tragedije
Iz hotela, Šaban se sa prijateljem i kumom uputio kolima auto-putem ka aerodromu. Na dionici puta u okolini Bilefelda, kod mjesta Gitersloh, automobilom su usporili zbog situacije na putu. U tom trenutku na automobil u kom se nalazio pjevač naletio je drugi automobil i pri velikoj brzini se zakucao u njih! “Seat” se od siline udarca zakucao u bankinu, a automobil je gotovo potpuno bio smrskan.
Kako su pisali njemački mediji, Turčin Alsin Levent, vozač koji je upravljao putničkim vozilom koji je udario u automobil u kojem se nalazio Šaban, išao je brzinom većom od 180 kilometar na čas. Levent je bio pod dejstvom alkohola i bez vozačke dozvole je upravljao automobilom marke “mazda”, koji nije u njegovom vlasništvu. Dan nakon što je izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su život izgubili Šaban i Mirsad, njemački sud je izdao nalog za njegovo hapšenje.
Dve verzije Šabanove smrti – misterija koja je uzburkala javnost
Prva verzija bila je da je Šaulić nakon saobraćajne nesreće sam izašao iz kola bez vidljivih povreda, bio svijestan i govorio, ali ga ljekari na licu mjesta nisu razumijeli jer je pričao na srpskom, ali su shvatili da se žalio da ga boli grlo, da ga steže u grudima i da mu se stanje pogoršavalo. Pojurili su ka njemu, ubrizgali mu sredstvo za uspavljivanje, a pjevač je zaspao. Ubrzo je na lice mjesta stigao i helikopter koji je došao da pjevača preveze što prije do najbliže bolnice. Šabana su smjestili u bolnicu ”Stedicher krankenhaus” u Bilefeldu. Nakon što je Šaban primljen u bolnicu pojavile su se informacije da su ga reanimirali više od dva sata, međutim, pjevač se više nije probudio.
U medijima su se tada pojavile priče da su Šabana nehotice usmrtili ljekari kada su mu dali sredstvo za uspavljivanje, pa čak i da je na njega izvršen atentat.
S druge strane, njemački ljekari objavili su da smatraju da je pojas u automobilu od siline udarca zategao pjevača ne mjestu gdje je došlo do pucanja aorte, te da pjevač nije izdržao i dočekao neophodnu operaciju koja bi mu spasila život.
Šabanov vozač i muzičar Mirsad Kerić preminuo je u bolnici u Njemačkoj 18. februara uslijed teških povreda glave koje je zadobio u nesreći, dok je jedini preživjeli u automobilu smrti Šaulićev kum Slobodan Boban Stojadinović.
Rezultati obdukcije stigli 21. februara
Obdukcija tijela pjevača i kompozitora Šabana Šaulića završena je 21. februara u Institutu za sudsku medicinu u Belefeldu, a njemačka policija saopštila je da je kralj narodne muzike preminuo od posljedica teškog sudara, koji se dogodio 17. februara.
Nema naznaka da je Šaban Šaulić preminuo zbog povreda ili drugih okolnosti koje nisu vezane sa saobraćajnom nesrećom – piše u nalazu, dok je policija navodila da “obdukcioni nalaz nije u suprotnosti sa povredama koje su nastale u saobraćajnoj nesreći, kao i da nema nikakvih naznaka da Šaulić nije imao sigurnosni pojas”.
Kralj sahranjen uz pjesmu “Ne plači dušo”
Šaban Šaulić sahranjen je 22. februara u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, a sahrani je prethodila komemoracija u Skupštini grada Beograda kojoj je prisustvovao veliki broj ljudi. Šaban je na večni počinak ispraćen pjesmom “Ne plači dušo”, koju su odsvirali harmonikaši.
Turčin ubica osuđen na tri godine i tri mjeseca
Alsin Levent je prvobitno osuđen na tri godine i tri mjeseca zatvora zbog dvostrukog ubistva iz nehata. Međutim, u oktobru prošle godine njemu je kazna smanjena za tri mjeseca, a porodica Šaulić je bila razočarana i pored toga što su smatrali da je prvobitna kazna bila mala.
Njemački sud je ipak početkom ove godine odbacio reviziju presude koju je zatražio njemački građanin Alsin Levent, nakon što je osuđen krivim za saobraćajnu nesreću u kojoj je život izgubio pjevač Šaban Šaulić, prenosi Kurir.
izvor:Kurir/Agencije/FOTO:Kurir/Glas Srpske