U Bijeljini je danas održana radionica za roditelje kako bi se povećao procenat vakcinisane djece koji je za neke vakcine na 60 odsto umjesto potrebnih 95 odsto, izjavila je epidemiolog iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Jelena Đaković Dević.
Devićeva je pojasnila da čin nevakcinisanja utiče na javno zdravlje, te da je bitno da naučne podatke u ovoj oblasti prikažu roditeljima i da ih oni razumiju jer nevakcinisana osoba ugrožava ne samo svoje već i zdravlje druge djece.
Ona je rekla da je za vakcine koje se primaju u prvoj godini života procenat vakcinacije u Srpskoj od 80 do 90 odsto, ali da najveću skepsu i dilemu roditelji pokazuju prilikom vakcine protiv morbila, zauški i rubeole koja se prima sa godinu dana, gdje je procenat 60 odsto umjesto potrebnih 95 odsto vakcinisane djece.
Epidemiolog Doma zdravlja Bijeljina Mladen Grujičić izjavio je novinarima da je nedovoljan broj djece koja se vakcinišu da bi se zaštitila od zaraznih bolesti.
“Imali smo prošle godine u Bijeljini epidemiju malih boginja, na sreću bez smrtnih ishoda”, podsjetio je Grujičić.
Radionica u Bijeljini održana je u hotelu “Drina”, u okviru projekta “Sva djeca imaju pravo na zdrav život – vakcinacija danas” koju finansira EU, a sprovodi Unicef u BiH sa partnerima Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske i Fondacijom “Infohaus”.