Mnogo je zapuštenih, kako poljoprivrednih parcela, tako i onih u gradskoj sredini, najčešće zbog migracija stanovništva

25.08.2024. - Društvo

Kraj je avgusta, a to i bez kalendara znaju oni koji su alergični na polen ambrozije. Iz godine u godinu sve ih je više, jer je sve više i površina na kojima ova korovska biljka nesmetano cvjeta.

Zvanični podaci govore da je svaki četvrti čovjek alergičan na polen i trave, od marta pa do kasne jeseni.

Lijekovi protiv alergija ne postoje, već samo oni koji na kratko ublažavaju simptome, te je s’ toga neophodno da vlasnici parcela, na kojima cvjetaju alergene biljke pokažu odgovoornost i uklone ih sa svojih imanja.

Svrab u očima, kijanje, curenje nosa, ali u određenim slučajevima ekcemi na koži i gušenje, samo su neki od simptoma alergije na polen ambrozije. Ljekari kažu da je u cilju prevencije neophodno raditi na jačanju imunog sistema.

“Za blaže oblike preporučujemo vitaminsku terapiju, dok za one malo teže, odnosno osobama koje ne mogu bez terapije, preporučujemo antihistaminike, a samo u najtežim slučajevima koristimo kortikosteroide. Sve u zavisnosti od slučaja do slučaja. Posebno su osjetljivi hronični plućni bolesnici, koji zahtjevaju upravo teži terapijski tretman”, kaže dr Mirjana Đerić, ljekar opšte prakse.

Ovoj vrsti alergije najviše su izloženi stanovnici ravničarskih predjela, gdje korovske biljke naviše i rastu.

Kako bi se smanjio broj osoba sa tegobama izazvanim alergenima, svake godine se provode kampanje usmjerene prema zemljoposjednicima, a zakon nalaže fizičkim licima da uklanjaju ambroziju sa svojih njiva i dvorišta, dok su za ulanjanje sa javnih površina odgovorne lokalne, odnoosno republičke vlasti.

“Mnogo je zapuštenih, kako poljoprivrednih parcela, tako i onih u gradskoj sredini, najčešće zbog migracija stanovništva. To je problem sa kojim se suočava ne samo naša lokalna zajednica, ali mi smo tu da djelujemo. Imamo i određena sredstva predviđena ugovorom, kako bi mogli da djelujemo i tamo gdje ne možemo da identifikujemo vlasnika”, rekao je Predrag Petričević, v.d. načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Bijeljina.

Poljoprivredna inspekcija Grada Bijeljina je već započela nadzor, prema Odluci o mjerama za suzbijanje i uništavanje ambrozije, te je putem rješa fizičkim licima naloženo uređenje površina od oko 40.000 m2.

“Inspekcija je fizičkim licima naložila putem rješenja da se izvrši uređenje zapuštenih parcela, ukupne površine od oko 40.000 m2, a pošto imamo ugovor sa izvođačima radova, tamo gdje ne možemo da dođemo do vlasnika parcela, izdajemo naloge za sanaciju tih terena. Po tim nalozima već je uređeno oko 80.000 m2”, rekao je Petričević.

I na kraju apel svima na čijim parcelama raste ambrozija da je uklanjaju, jer ta biljka mnogima uzrokuje zdravstvene probleme, a za one koji nemaju tu vrstu saosjećanja, predviđene su novčane kazne, koje za fizička lica iznose 200 KM, za preduzetnike 500, za pravna lica 1.000, a za odgovorna lica u pravnom licu 500 KM.

Izvor: BN / Foto: BN