Književnica Jelena Kalajdžija iz Bijeljine dobitnica je „Sovice“, nagrade „Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva“ za najbolju neobjavljenu knjigu za djecu u 2024. godini, a za portal Desavanja u Bijeljini Jelena je govorila o svom djelu „Spajalica, šest sjemena i pero“ i saradnicima koji su pomogli da ovaj roman zadovolji kako visoka očekivanja čitalačke publike, tako i moderne grafičke standarde.
Kalajdžija, koja je profesor srpske književnosti i jezika, ali i bibliotekar u bijeljinskoj Narodnoj biblioteci „Filip Višnjić“, kaže da je „Spajalica, šest sjemena i pero“ avanturistička priča o šest djevojčica koje žive u domu za nezbrinutu djecu i koje se nalaze u različitim situacijama, vremenima i svjetovima, ali sa ciljem da duhovno bogatstvo koje stiču, mogu da podijele i pomognu drugima.
“Dom za nezbrinutu djecu nalazi se u jednom malom gradu, a direktor doma jedini je zaposleni i prioritet mu je zarada, a ne briga o djeci. Svaka od ovih šest djevojčica posjeduje određeni specifičan talenat – jedna toliko brzo i tiho trči da može da stigne leptira i precrtava šare sa njegovih krila, druga je narator i ne zna da piše, ali „piše“ u slikama, i tako dalje. Svaka od njih ima neki sjajan talenat koji koristi, a zatim kroz „Čudovrijeme“, „Čitovrijeme“, „Snovrijeme“ i druga poglavlja, one prolaze kroz različite mijene duhovnog sazrijevanja. Pojavljuje se tu još jedna grupa klinaca savremenog shvatanja, kojima ništa ne nedostaje, i kada se te dvije grupe sudare, dešava se jedna velika promjena”, navodi Kalajdžija.
Putem ovog romana Kalajdžija je pokušala da kroz svjetovno djelo pokaže da pravoslavnost nije dogma, kao što je to često predstavljeno, nego da je riječ o svjetovima koje odrasli često nisu sposobni da vide, ali djeca i te kako jesu.- Teoretičarka književnosti i prevodilac iz Beograda Tijana Tropin rekla je za „Spajalicu, šest sjemena i pero“ da je to knjiga koja vraća siromaštvo u dječiju književnost, što mi je dobro zazvučalo. U suštini, to jeste knjiga o siromaštvu, ali i o duhovnom bogatstvu. Svaki čitalac će pronaći nešto drugo u knjizi, ali smatram da je osnovna poruka – vjera u dijete. U vječno dijete i vječno djetinjstvo, koje je najmaštovitije, najčistije, najslobodnije – istakla je za Desavanja u Bijeljini Kalajdžija.
Ona je naglasila da je nagradu za navedeni dječiji roman prvenstveno dobila zbog njegovog potencijala i da je na rukopisu sa njom naknadno radila urednica Aleksandra Čvorović.
“Ovo ističem kao veliku pohvalu „Zavodu“ i žiriju, jer inače mnogo cijenim riječ uredništva. Na knjizi je, između ostalih, radilo sedam ilustratora, tri dizajnera, tako da ne mogu da kažem da je to samo moja knjiga. To je zasluga cijelog tima kojem je data sloboda da ispolje svoje kvalitete i da dođemo do najboljeg finalnog proizvoda”, dodaje Kalajdžija.
Govoreći o književnosti za djecu, ona navodi da je pisanje za najmlađe najodgovorni posao jednog pisca.
“Prateći generalno savremenu produkciju na tom polju, nedostajalo mi je mašte, previše se ušlo u šablone i u jednu modernu zamku da djeci sve treba „servirati“ i „sažvakati“. S druge strane, sjećam se koliko je moja generacija čitala neke obimnije i teže knjige, ali je postojao taj umni napor da sam dođeš do zaključka. Zbog toga smatram da savremeno pitanje nije „Da li su djeca zaboravila da maštaju. Ne, ona to i te kako dobro znaju, ali pitam se da li znaju da promišljaju o sebi i svijetu oko sebe?”, ističe Jelena Kalajdžija.
Kada je riječ o uzrastu kojem je roman „Spajalica, šest sjemena i pero“ namijenjen, Jelena kaže da je to stariji osnovnoškolski uzrast i početak srednje škole.
Knjiga „Spajalica, šest sjemena i pero“ može da se nađe u svim knjižarama „Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva“ Republike Srpske, te u knjižari „Akademija“ u Beogradu, dok se očekuje i njena distribucija u knjižarama „Kultura“ širom Srpske.
Jelena Kalajdžija rođena je 1986. godine u Pakracu i po zanimanju je master profesor književnosti i jezika i bibliotekar. Između ostalog, bavi se ranim razvojem čitanja, stimulacijom porodičnog čitanja, istraživanjima u oblasti slikovnica.
Pored stručne literature koju je objavila, izdvajaju se njene dvije zbirke poezije „Prljavi Snješko na usijanoj haubi“ i „U meredovu“, kao i slikovnica „Skrovište za Tajnu“ i božićna novela za djecu „Zima u četiri Dunjina doba“.
Dobitnica je više nagrada u oblasti lijepe književnosti, kao što su „Novica Tadić“ (2021), Milan Đokić“ (2022) i „Zvonimir Šubić“ (2022). Piše književnu kritiku i esejistiku. Zastupljena je u domaćim i inostranim časopisima, zbornicima i drugim glasilima.
Za naredni period, Jelena Kalajdžija je najavila štampanje jedne posebne slikovnice u izdanju „Prometeja“, na kojoj je radila sa ilustratorkom Ninom Spasić iz Niša.