Analiza industrije video igara u BiH

11.10.2023. - Biznis

U Banjaluci je danas prezentovana studija pod nazivom “Analiza industrije videoigara u BiH – prepreke i mogućnosti, u organizaciji Inovacionog centra Banja Luka i Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

 

analiza_industrije_video_igara_u_bih72.jpeg

Predmetna studija, koja je kreirana u okviru projekta “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih poduzeća u Bosni i Hercegovini” koji uključuje i projekt EU4DigitalSME, a koji sufinansira Evropska unija, nudi detaljan presjek trenutne situacije te razvojnog potencijala domaće industrije videoigara, analizu cjelokupnog ambijenta u kojem se ista razvija te konkretne preporuke koje imaju za cilj stvaranje pretpostavki za nesmetan rast ovog potencijalno značajnog privrednog sektora. 

analiza_industrije_video_igara_u_bih63.jpeg

Tokom, jako dobro posjećene prezentacije, “Analiza industrije videoigara u BiH,” profesorica Belma Ramić-Brkić i viši asistent Bojan Mijatović sa Univerziteta SSST, Fakultet za dizajn i razvoj videoigara su predstavili studiju.

Podaci su prikupljeni putem anketnog upitnika, a prepoznate su tri ciljne skupine sudionika istraživanja, – Gaming studio (kompanije) Freelanceri i Zajednica (gameri).

Tržište video igara ima potencijal, ali do sada nije bilo niti jedne inicijative države i javnih institucija, kao ni lokalnih kompanija za razvoj video igara, za pokretanje većeg projekta , koji bi imao mogucnost da pruža finansijsku podršku razvoju video igara, poput Fondacije za kinematografiju u oblasti filma- moglo se čuti na prezentaciji

Evo još nekoliko činjenica, koje je analiza obuhvatila:

  • U BiH trenutno djeluje samo 10 kompanija, jedan tim i jedno udruženje, koji se ili direktno bave razvojem videoigara ili nude svoje usluge u nekom od segmenata razvojnog procesa u vezi ove vrste proizvoda.
  • Trenutno u BiH postoji samo jedan akreditovani i multidisciplinarni program, koji nudi visokoškolsku diplomu iz oblasti dizajna i razvoja videoigrica.
  • Kada je u pitanju starost kompanija, njih čak 73 posto, su stare od jedne do pet godina, samo 9 posto je staro od pet do deset godina, a isti procenat- 9 zauzimaju kompanije stare od 10 do 20 godina, a zanimljivo, 9 posto njih stariji je od 20 godina.
  • Kada je u pitanju broj zaposlenih u kompanijama, samo dvije kompanije zapošljavaju 35, odnosno 40 radnika,jedna 20, dok sve ostale imaju od 1 do najviše 10 radnika.

Nakon prezentacijskog dijela, uslijedila je i panel diskusija u kojoj su učestvovali v.d. pomoćnika ministra za informaciono društvo RS Denis Turkanović i Stefana Filipovića, suosnivač kompanije Legit d.o.o., kao i autori studije.

Kao zaključak prezentacije i panela, moglo bi se reći da IT industrija u Bosni i Hercegovini bilježi značajan i ubrzan rast uz prihode procijenjene na blizu milijardu KM u 2022. godini. Industrija videoigra za sada ostvaruje komparativno skromnije financijske i poslovne rezultate, uz stalan rast.

Kao što je istakla profesorica Belma Ramić-Brkić, dekanica Fakulteta kumpjuterskih nauka na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology, ovo je prva analiza industrije videoigara za tržište Bosne i Hercegovine. “Zanimalo nas je gdje smo to u usporedbi sa susjednim zemljama. Financijski gledano, ne možemo se baš porediti, ali ovo je mlada industrija u BiH. Na cijeloj teritoriji naše zemlje i u regiji nedostaju obrazovni programi za ovaj kadar. Imamo samo jedan akreditovani univerzitetski program i niz kurseva. Primjer dobre prakse imamo u Hrvatskoj, gdje je implementirano zvanje tehničara razvoja videoigara u srednjoj školi. Ovaj program upisuje veliki broj djece. Vidimo potencijal i za BiH.

Bijeljina.com