Studenti Prirodno-matematičkog fakulteta i učenici Srednje elektrotehničke škole “Nikola Tesla” iz Banjaluke, zajedno sa profesorima, posjetili su zvorničku kompaniju “Alumina” i upoznali se sa proizvodnim portfolijom i daljim razvojnim potencijalima ove fabrike, saopšteno je danas iz Službe za odnose s javnošću ove kompanije.
Pomoćnik direktora za strategiju, tržište i integrisanu zaštitu u “Alumini” Dragana Dragojlović rekao je da “Alumina” i Prirodno-matematički fakultet u Banjaluci imaju gotovo desetogodišnju uspješnu saradnju, koja se temelji na zajedničkom radu na projektima i razmjeni znanja.
“Kompanija “Alumina” je razvojno orijentisana i stalno radi na unapređenju svojih procesa, stvarajući prilike za napredak u oblasti tehničkih nauka”, rekla je Dragojlovićeva i dodala da ovakve posjete predstavljaju važan korak u motivisanju mladih generacija da se aktivno uključe u tehničke nauke i prepoznaju značaj inovacija i industrije za društvo.
Ističući da kroz ovakve aktivnosti žele inspirisati mlade da razmišljaju o inovacijama i budućim izazovima u hemijskoj industriji, te da prepoznaju potencijal ove oblasti za svoju karijeru, Dragojlovićeva je studente i učenike iz Banjaluke upoznala i sa proizvodnim portfolijom kompanije “Alumina” i daljim razvojnim potencijalima ove fabrike.
Profesor ove visokoškolske ustanove za studijski program hemija Suzana Gotovac Atlagić rekla je da je ova posjeta upriličena u okviru nastavka edukativnih programa započetih kroz međunarodni projekat DeepGreenInno.
“Ovaj projekat vrijedan ukupno 750.000 evra sa šest međunarodnih partnera, prvi je projekat Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju u kome je jedna ustanova iz BiH, odnosno Prirodno-matematički fakultet iz Banjaluke, koordinator”, navela je Atlagićeva.
Prema njenim riječima, Prirodno matematički fakultet je nabavio važnu opremu – TG DCS /TG DCS/ analizator tek drugi takav u državi i renovirao dio fakulteta, te se posvetio promociji dobre inovativne prakse domaće industrije materijala u kojoj je “Alumina” najuspješniji primjer.
“Kompanija “Alumina” aktivno podržava ovaj međunarodni projekat, koji ima za cilj da podstakne i motiviše mlade ljude studente i srednjoškolce za karijerni razvoj u oblasti tehničkih nauka”, rekla je Atlagićeva.
Ona je objasnila da je ovaj put naročiti fokus u edukaciji bila i tema fino precipitiranog hidrata koji je hemijski proizvod iz boksita, veoma važan za elektrotehniku i naglasila da se u “Alumini” proizvodi prema vrhunskom standardu kvaliteta i da služi kao punilo u električnim kablovima koje sprečava požarne opasnosti /retardant/.
U posjeti “Alumini” je bilo 11 studenata Prirodno-matematičkog fakulteta i četvoro učenika Srednje elektrotehničke škole “Nikola Tesla” iz Banjaluke, koji su se upoznali sa procesom proizvodnje, obišli pogon za proizvodnju silika gela i postrojenje za preradu rastvora.