Košarac nabavlja IT opremu vrijednu milion i po maraka, jedna firma dobila skoro sve poslove

10.01.2025. - Aktuelno

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potrošilo je prošli mjesec oko milion i po maraka za kupovinu nove IT opreme za potrebe ovog ministarstva, na čijem čelu sjedi ministar Staša Košarac.

Javna nabavka je bila podijeljena u 6 lotova, a većinu poslova je dobila firma “Telegrup” iz Banjaluke.

Novi integralni IT sistem, koji je Košarčevo ministarstvo ugovorilo, koštao je ukupno 1.279.354 KM bez PDV.

Kriterijum za dodjelu ugovora bila je najniža cijena, a na svaki pojedinačni tender javio se po jedan ponuđač.

Prvi lot se odnosio na virtuelizacijsku platformu koja će koštati 432.678 KM bez PDV. Ugovor je zaključen sa firmom “Telegrup”, koja se jedina javila na tender i dala ponudu.

Drugi lot se odnosio na nabavku personalnih računara, a i ovdje se javio jedan ponuđač i to firma “Fixit” iz Sarajeva. Navedena firma će tako isporučiti ministarstvu računare u vrijednosti 163.242 KM bez PDV.

Košarčevo ministarstvo je u tenderu tražilo i “Backup sistem” za koji će iskeširati 184.750 KM bez PDV, a ugovor je sklopljen sa firmom “Telegrup” iz Banjaluke, koja je bila jedini ponuđač.

Pored navedenog, tražio se ponuđač i za “mrežnu opremu” koja će koštati 119.658 KM bez PDV, a ugovor je zaključen sa firmom “Mojit” iz Sarajeva.

U petom lotu tražila se najbolja ponuda za “Opremu za DR Site” koja će koštati ukupno 298.026 KM bez PDV. I u ovom slučaju ugovor je potpisan sa firmom “Telegrup” iz Banjaluke.

Ista ta firma dobila je i posao vrijedan 81.000 KM bez PDV za isporuku “Korisničkog softvera” za potrebe Košarčevog ministarstva.

Podsjećamo, ovo ministarstvo je u prethodnih nekoliko godina u više navrata nabavljalo raznu računarsku i mrežnu opremu, te je za te namjene potrošilo preko pola miliona maraka.

S obzirom na to da institucije BiH često dobijaju donacije u računarskoj opremi ili različitim softverima, pitanje je, ko i da li uopšte provjerava istinske i realne potrebe za tolikim izdvajanjima za nabavku računarske opreme i “održavanje” različitih sistema.

Treba podsjetiti da su revizori ranije utvrdili da je Bosna i Hercegovina u posljednjih deset godina izdvojila više od 100 miliona maraka za softverske programe u 73 institucije na nivou BiH, ali se pokazalo da su programi koji su trebali biti rješenje za efikasniju javnu upravu kao i lakše funkcioniranje, u stvari postali problem.

Izvor: Srpska info