Boje i mirisi svježeg sezonskog voća i povrća ljude mame da ih kupe, ali puno je onih koji to ne mogu.
azlog, nevjerovatno visoke cijene. Mesnati plodovi trešanja, običnih ili ašlama, privlače poglede, ali kada čuju cijenu, kupci na pijaci najčešće samo produže. Jer, osam ili devet maraka potrebno je za kilogram ove slasne voćke. Štandovi su puni i višanja, koje ovdje ima skoro svako dvorište. A cijena im je sedam maraka!
Trgovci se trude da privuku kupce, tu su i natpisi „ekstra slatka“ ili „slatka kao med“. Valjda da narod to privuče, kada ih cijene odbijaju. Na pijaci, tradicionalno, dosta ljudi, puno je i onih koji pazare, ali po kesama se vidi da su to gramaže manje od kilograma, posebno voća. Marijana R. kupila je kajsije, breskve i banane. Priča da je sve to platila skoro 15 maraka. A mora da kupuje voće, zbog djece.
“Govoriti da je skupo voće, više nema smisla. Nemaju ni smisla izgovori da je loša sezona, da nečega nema za nabavku. Uvjerena sam da kod nas ima i trešanja i višanja, a na nekim mjestima mi rekoše da su iz Srbije. Napišu da je nešto domaće, a nije odavde. Dođe na isto da kupujem ovdje ili u marketima, ali navikla sam na pijaci zbog veće ponude”, priča ona.
Na jednom od štandova stoji da su kajsije domaće. To domaće, kada pitate, znači uvezeno iz Srbije. Isto tako iz Srbije su stigle i višnje i trešnje.