Paroh sokolački, protojerej stavrofor Mladen Vidaković rekao je Srni da se danas na Malom Zejtinliku okupilo nekoliko hiljada ljudi, mnogo više nego prethodnih godina, zahvaljujući i lijepom vremenu.
Vidaković je naveo da je veliki broj rodbine, prijatelja i saboraca poginulih srpskih boraca stigao organizovanim prevozom iz Brčkog, Bratunca, Vlasenice, Bijeljine, Zvornika i opština grada Istočno Sarajevo.
On je podsjetio da je jutros služena liturgija u crkvama Svetog proroka Ilije i crkvi Svete Petke na Sokocu i parastos za poginule srpske vojnike, kao i za sve preminule.
Među brojnim posjetiocima na Malom Zejtinliku danas je bio i Dušan Marinković, koji je zajedno sa rodbinom palio svijeće na grobu poginulog srpskog borca Sime Topalovića, čija je porodica nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma morala da napusti rodnu Nišićku visoravan i ode u druge krajeve.
“Zadušnice su dan i Mali Zejtilnik mjesto na kome se okupljamo više puta u godini, pomolimo se za dušu pokojinika prislužimo svijeće, poslužimo hranu i piće, čuvajući običaj svog rodnog kraja”, naveo je Marinković.
Na Malom Zejtinliku na Sokocu sahranjeno je oko 1.000 srpskih boraca, poginulih u odbrani Sarajevsko-romanijske regije u minulom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Vojničko spomen-groblje osnovano je nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i egzodusa 150.000 Srba koji su sa sobom ponijeli i posmrtne ostatke poginulih boraca napustajući Vogošću, Dobrinju, Grbavicu, Hadžiće, Ilidžu, Rajlovac, Ilijaš i druga naselja u okolini Sarajeva, koja su do tada bila pod kontrolom Vojske Republike Srpske.
Srpska pravoslavna crkva i vjernici obilježavaju Zadušnice četiri puta tokom godine, kada se posebno mole i prislužuju svijeće za duše upokojenih srodnika.
Velike ili Vaskršnje zadušnice, koje u nekim krajevima nazivaju i Zimske, obilježavaju se u subotu pred Mesne poklade.
Izvor:Agencije