Uvoz svih vrsta mesa u Bosnu i Hercegovinu u toku ove godine je 12 puta veći u odnosu na izvoz ovih proizvoda, vidljivo je iz podataka Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Naime, u periodu od januara do kraja maja ove godine u Bosnu i Hercegovinu je uvezeno 24.128.750 kilograma mesa u iznosu od 144.995.432 KM.
Kako se navodi u ovim podacima, najviše je uvezeno goveđeg mesa, i to 10.682.577 kilograma vrijednosti 88.098.383 KM, pa slijedi uvoz svinjskog mesa, 5.910.070 kilograma ukupne vrijednosti 25.632.148 KM.
“Najviše mesa u toku ove godine uvezeno je iz Italije, i to za 37.307.856 KM, pa Nizozemske za 30.930.800 KM, te Poljske u vrijednosti 18.909.019 KM”, ističe se u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
S druge strane, iz Bosne i Hercegovine je u prvih pet mjeseci ove godine izvezeno 2.958.739 kilograma mesa ukupne vrijednosti 12.458.032 KM.
“Skoro cijeli izvoz mesa iz BiH čini meso peradi i jestivi klanički proizvodi od peradi, i to 2.611.400 kilograma u iznosu od 10.815.035 KM. Još se izvozilo smrznuto goveđe meso, svježe svinjsko meso, ovčje ili kozje, jestivi klanički proizvodi od životinja – vrsta goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, mula i mazgi, svinjska masnoća i jestivi mesni klanički proizvodi, i to sve u veoma malim količinama”, stoji u podacima UIO BiH.
Najviše mesa je ove godine izvezeno u Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, smatra da je potrebno da se uvozi ovoliko mesa jer se u BiH zatvara sve više farmi.
“Došlo je do povećanja cijena kukuruza i svega ostalog te je domaćem poljoprivredniku veoma teško da drži farmu. S druge strane, nemamo nikakvu zaštitu od države”, kazao je Hasanović.
Prema njegovim riječima, naredne godine možemo očekivati još veći uvoz mesa u Bosnu i Hercegovinu jer će stanje biti još gore.
“Što se tiče Federacije BiH, mi nemamo nešto pretjerano mnogo klanica koje otkupljuju meso, već se poljoprivrednici sami snalaze da prodaju meso, tako da ne očekujem da će biti bolje stanje”, rekao je Hasanović.
Ekonomista Admir Čavalić istakao je za “Nezavisne” da je velika potražnja za mesom na našem tržištu, te da domaća ponuda ne može da ispuni dva osnova, cijenu i količinu ovih proizvoda.
“Kvaliteta našeg mesa je neupitna, ali je problem što nemamo dovoljne količine i cijena je visoka. Prerađivači se zato okreću uvoznom mesu i ovo se ne dešava samo u BiH, već širom Balkana. Domaća mesna industrija nije dovoljno razvijena kako bi mogla zadovoljiti potrebe tržišta. Ako hoćemo da razvijemo domaću industriju moramo da razvijemo domaći sistem podsticaja, rasteretimo domaće proizvođače i tražimo neke nove modele kooperacije”, zaključio je Čavalić.
izvor:Nezavisne/FOTO:ekapija