Udruženje društava za osiguranje Privredne komore Republike Srpske saopštilo je da su promjene u načinu ugovaranja obaveznog auto-osiguranja, koje građani primjećuju ovih dana, nastale zbog ujednačavanja cijena u skladu sa važećim tarifama propisanim zakonom.
Time se uklanjaju ranije prisutni nelegalni popusti i netransparentne pogodnosti, a ujednačavanje cijena znači kraj sumnjivih ponuda i početak jednake i sigurnije zaštite za sve, te građani sada mogu znati šta plaćaju i šta dobijaju zauzvrat, saopšteno je iz Udruženja društava osiguranja.
– Svi vozači sada plaćaju zakonski utvrđenu cijenu – bez privilegija, skrivenih rabata i nelojalne konkurencije. Osiguranje tako ponovo postaje ozbiljna i odgovorna usluga, sa jednakim uslovima za sve – ističe se u saopštenju.
Ulogu u ovom procesu ima i centralna elektronska evidencija svih izdatih auto- osiguranja polisa, kojom upravlja Zaštitni fond Republike Srpske, a ova digitalna evidencija omogućava nadzor tržišta i sprečava zloupotreba.
Osiguranici sada dobijaju bržu i sigurniju isplatu štete, jednake uslove za sve korisnike, profesionalniji pristup i bolju uslugu, veće povjerenje i zaštitu kroz digitalnu evidenciju svih polisa.
Osiguranicima se savjetuje da polise ugovaraju isključivo na prodajnim mjestima ovlaštenih osiguravajućih društava i kod licenciranih posrednika u osiguranju.
– Ukoliko neko dobije obračun koji je suprotan važećoj tarifi osiguranja, postoji veliki rizik da sve dažbine ne budu pravilno uplaćene, što znači da registracija neće biti validna, a osiguranik može snositi pravne i finansijske posljedice u slučaju kontrole ili saobraćajne nezgode – naglašeno je u saopštenju.
Iz Udruženja upozoravaju da saradnja sa osobama koje djeluju bez dozvola nosi ozbiljan rizik, uključujući i nepriznavanje štete, koja može pasti na teret samog vozača.
Udruženje društava za osiguranje Privredne komore podsjeća da je polisa osiguranja samo dio ukupnih troškova registracije, te da osiguravajuća društva ne zadržavaju sav iznos kojeg građani uplaćuju prilikom registracije.
U trošak ulaze i naknade za putarinu, takse za saobraćajnu dozvolu i registarske tablice, tehnički pregled, te eko-taksa i drugi državni i parafiskalni nameti, dodaje se u saopštenju.
Izvor: Agencije