U prošloj godini od vodnih naknada prikupljeno 21.198.488 KM

28.03.2023. - Aktuelno

U budžet Republike Srpske tokom prošle godine po osnovu posebnih vodnih naknada prikupljeno je 21.198.488 KM, a taj iznos je nešto manji u odnosu na rekordnu 2021. godinu kada je po osnovu vodnih naknada ostvaren priliv u budžet od 21.710.468 KM, saopšteno je iz Javne ustanove “Vode Srpske”.
Prema podacima ove ustanove, na smanjenje od 2,36 odsto najviše je uticala nepovoljna hidrološka situacija u 2022. godini.


“Zbog toga je u Republici Srpskoj ostvarena smanjena proizvodnja električne energije korišćenjem hidroenergije, a samim tim su smanjeni i prihodi od posebnih vodnih naknada po vrsti – naknada za upotrijebljenu vodu za proizvodnju električne energije korišćenjem hidroenergije”, navodi se na sajtu “Voda Srpske”.

Po tom osnovu u 2022. godini prikupljena je 2.240.651 KM, što je za 1.147.770 KM manje u odnosu na 2021. godinu, a što je direktna posljedica nepovoljnih prirodnih okolnosti na koje se nije moglo uticati.

Uz to, smanjeni su i prihodi od posebnih vodnih naknada za izvađeni materijal iz vodotoka.

Analizom svih prihoda od posebnih vodnih naknada u 2021. godini, u prošloj godini je ostvareno značajno povećanje na vrstama prihoda od naknada za vode za piće u javnom vodosnabdijevanju, naknada za zahvatanje vode za druge namjene i druge slučajeve namijenjene za ljudsku upotrebu.

Značajno povećanje ostavreno je i na prihodima od naknada za ispuštanje otpadnih voda – pravna i fizička lista, naknada za zagađenu vodu – subjekti koji vrše uzgoj ribe, naknada za zagađenu vodu – subjektu koji proizvode, prodaju ili uvoze vještačka đubriva i hemikalije za zaštitu bilja.

U 2022. godini broj opomena, naglašavaju u “Vodama Srpske”, za obveznike posebnih vodnih naknada bio je 1.946, što je za 1.640 manje u odnosu na prošlu godinu, što je pokazatelj ozbiljnijeg i odgovornijeg odnosa obveznika u izmirenju posebnih vodnih naknada.

Takođe, navode u ovoj ustanovi, evidentirano je povećanje broja obveznika.

U slučajevima u kojima je otežana naplata posebnih vodnih naknada, “Vode Srpske” su za određeni broj obveznika donijele rješenja o odgođenom i periodičnom plaćanju, dok su za neke obveznike nadležnim organima upućeni zahtjevi za prinudnu naplatu.

Zakonom o vodama utvrđena je raspodjela sredstava od posebnih vodnih naknada, te od naknada za zahvatanje površinskih i podzemnih voda 70 odsto sredstava ide na račun posebne namjene za vode i 30 odsto sredstava na račun posebne namjene budžetu jedinice lokalne samouprave.

Od naknada za zaštitu voda 55 odsto sredstava ide na račun posebne namjene za vode, 15 odsto sredstava na račun posebne namjene za zaštitu životne sredine Republike Srpske i 30 odsto sredstava na račun posebne namjene budžetu jedinice lokalne samouprave.

Izvor:Srna