Prošla su vremena kada su diplomirani ekonomisti i pravnici godinama sjedeli na birou bez ikakvih prilika da se zaposle u struci. Zbog toga i fakulteti koji školuju buduće bankare, menadžere, advokate… – plaćene i cijenjene profesije, doživljavaju procvat i na njima se traži indeks više.
Isto kao prije nekoliko decenija kada su se mladi grabili za indekse ovih ustanova, što je posljedično dovelo do toga da pravnika i ekonomista imamo “kao šaše”, pa su ovi fakulteti “pali u sjenku”.
Obje struke su u jednom momentu bile “skrajnute”, a potisnuli su ih IT smjerovi, pa su se svršeni srednjoškolci grabili da upišu infomacione tehnologije, dok fakulteti poput Pravnog ili Ekonomskog nisu bili na vrhu liste želja budućih brucoša. Međutim, klatno se pomjerilo u suprotnom smjeru, pa su programi na kojima se školuju IT stručnjaci ove godine zabilježili pad interesovanja – upisano je 1.300 brucoša manje nego lane – dok se na fakultetima gdje se školuju pravnici i ekonomisti prijavilo znatno više kandidata nego ranijih godina.
Tako je Ekonomski fakultet u Beogradu postavio rekord sa 1.657 prijava na 990 mjesta, i ekonomija u Novom Sadu zabilježila je rekordno interesovanje, a u cijeloj Srbiji na ekonomske fakultete prijavljeno je 3.200 kandidata.
Na ovim fakultetima kažu nam da je razlog velikog interesovanja to što privatne kompanije traže ljude koji imaju veliko znanje, a koje se može dobiti samo na državnim univerzitetima. Takođe, jedan od razloga za povratak interesovanja mladih je i što su ove visokoobrazovne ustanove reformisale studijske programe i prilagodile ih potrebama tržišta.
Profesor dr Branislav Boričić, nekadašnji dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu ističe da interesovanje za ovaj fakultet raste posljednjih nekoliko godina, ali da je ove godine oboren rekord.
“Privatne kompanije bez pardona traže ozbiljno znanje koje se može steći samo na državnim fakultetima”, kaže prof. Boričić.
Kako je dodao profesor, studenti imaju zagarantovan posao, javilo im se više od 20 privatnih firmi koje traže stručnjake, pa studneti već na četvrtoj godini imaju obezbjeđeno zaposlenje.
Na birou ima dosta nezaposlenih ekonomista, ali kako kaže prof. Boričić, među njima nema onih sa diplomama državnih fakulteta.
“Bilo da je riječ o domaćim ili stranim privatnim kompanijama, one traže kvalitet i otimaju se za mlade koji su završili naš fakultet, jer oni su i stručni a imaju i kapacitet da se snađu u svim situacijama koje ih zadese u praksi”, ističe prof. Boričić uz napomenu da se na Ekonomskom i Pravnom fakultetu školuju budući bankari ili advokati, a to su cijenjena i plaćena zanimanja.
Inače, Ekonomski fakultet u Beogradu zahtjeva ozbiljan rad, a kako kaže prof. Boričić, na njemu nema nijednog ispita koji se može položiti bez mnogo učenja i “debelog” znanja.
“Nema nauke bez muke”, poručuje ovaj profesor, što očigledno ne smeta mladim ljudima koji namjeravaju da se ozbiljno posvete karijeri.
Ni beogradski Pravni fakultet nema problema da popuni odobrene upisne kvote, a ove godine prijavilo se 1.310 kandidata na 1.400 mjesta od čega je 600 na budžetu i ona su popunjena u prvom upisnom roku.
Prodekan za nastavu na Pravnom fakultetu prof. dr Bojan Milisavljević kaže nam da sa ove visokoškolske ustanove izlaze kvalitetni stručnjaci koji se lako zapošljavaju.
“Nismo htjeli da spuštamo kriterijume, ali djeca koja se upisuju i njihovi roditelji koji imaju uticaj na to šta će dijete studirati, svjesni su da je bolje da se pomuče na fakultetu, jer im to omogućava da budu stručni i da napreduju u karijeri”, kaže prof. Milisavljević, prenose Novosti.