Upućen dodatni apel da se aktivnosti prilagode najavama meteorologa, ne paliti vatru na otvorenom

14.08.2024. - Aktuelno

Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske upozorili su da se nastavlja toplotni talas.

“Vrlo toplo vrijeme bez značajnih padavina se nastavlja do nedjelje 18. avgusta 2024. godine”, naveli su u saopštenju.

Maksimalne temperature u narednom periodu:

  • ČETVRTAK-SUBOTA 15-17. avgust – od 35°C do 41°C, u višim predelima od 30°C.
  • NEDJELJA 18. avgust – od 31°C do 38°C, u višim predjelima od 27°C.

U cijelom periodu biće pretežno suvo i sunčano, a kratkotrajna i vrlo slaba kiša i pljuskovi sa grmljavinom su mogući samo ponegdje.

Usljed visokih temperatura vazduha duže vrijeme, praćene nedostatkom padavina znatno je povećan rizik od nastanka požara na otvorenom. U Hercegovini će i u narednim danima duvati umjeren vjetar što će dodatno pojačavati visok rizik za pojavu požara.

Upozorenja možete pratiti i pomoću METEOALARM-a: https://www.meteoalarm.org/en/live/region/BA

Po trenutnim prognozama postepeno pad temperature se očekuje od ponedjeljka 19. avgusta 2024. U ponedjeljak i utorak se očekuje i nestabilno vrijeme sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom, a biće i loklanih nepogoda. U utorak bi kiša trebalo da pada i u Hercegovini.

Zbog vrlo visokih temperatura vazduha, stanovništu je upućen dodatni apel da svoje aktivnosti prilagode najavama meteorologa, te da ne pale vatru na otvorenom prostoru.

Odsjek za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice savetuje da u takvim ekstremnim prilikama treba rashlađivati prostorije, izbjegavati fizičke aktivnosti, boravak napolju u najtoplijem dijelu dana i uzimati više tečnosti. Osjetljiva populacija, djeca, trudnice, starija lica, oboljeli od hroničnih bolesti, imaju smanjenu sposobnost prilagođavanja i zbog toga oni sami, kao i njihovi najbliži, treba da obrate posebnu pažnju na brigu o zdravlju i ponašanju u ljetnjim mjesecima i najavljenim vremenskim uslovima.

Preporučuje se održavanje sobne temperature ispod 32 stepena Celzijusa tokom dana, odnosno ispod 24 stepena Celzijusa tokom noći. Ovo je naročito važno za djecu uzrasta do 2 godine, lica starija od 60 godina, kao i za hronične bolesnike. Bitno je i izbjegavajte boravak napolju u toku najtoplijeg dijela dana od 10 do 17 časova.

Ne naprežite se fizički. Ako morate činite to u toku najhladnijeg dijela dana, što je obično između 4 i 7 časova ujutru. Boravite u hladu. Ne ostavljajte djecu, kao ni životinje, u parkiranim vozilima.

Rashlađujte tijelo i hidrirajte organizam. Tuširajte se rashlađenom vodom. Možete da primjenjujete i hladne obloge, peškire, sunđere, itd. Nosite laganu, komotnu odjeću od prirodnih materijala, svijetlih boja. Ako izlazite napolje, nosite šešir ili kapu sa širokim obodom i naočare za sunce. Redovno unosite tečnost, prije svega vodu, bez obzira na eventualno odsustvo osjećaja žeđi. Ne konzumirajte alkohol i smanjite unos kafe i gaziranih bezalkoholnih pića. Uzimajte manje, a češće obroke. Izbjegavajte hranu sa visokim sadržajem proteina.

Potražite pomoć ako osjetite vrtoglavicu, slabost, uznemirenost, intenzivnu žeđ ili imate glavobolju. Što je prije moguće pređite u ohlađen prostor i izmjerite tjelesnu temperaturu. Popijte nekoliko gutljaja vode ili voćnog soka sobne temperature. Obratite se ljekaru ako osjetite neuobičajene simptome ili ako simptomi dugo traju. Ukoliko primjetite kod nekog od članova vaše porodice ili ljudi kojima pomažete toplu, suvu kožu i buncanje, pojavu grčeva i/ili nesvjesticu, odnosno gubitak svijesti, odmah pozovite ljekara/hitnu pomoć. Dok čekate na pomoć, pokušajte ugroženo lice da rashladite hladnim oblogama, dajte mu da pije tečnost, oslobodite ga viška odjeće.

Odsjek za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice će pratiti situaciju, te blagovremeno obavještavati stanovništvo.

Banjaluka.com / Foto: Grad Banjaluka