Sumnjiva nabavka košulja i cipela

26.07.2022. - Aktuelno
Menadžment Granične policije BiH ni prošle godine nije u potpunosti poštovao važeća pravila u postupcima javnih nabavki, a određeni sumnjivi detalji su uočeni na računima prilikom zamjene dijelova na službenim vozilima.

Na te i druge nepravilnosti u radu Granične policije BiH je upozoreno u revizorskom izvještaju Kancelarije za reviziju institucija na nivou BiH za prošlu godinu. Iako im je dato pozitivno mišljenje, pažnja je skrenuta na popis stalnih sredstava, slabosti internih kontrola i nepravilnosti u pogledu primjene Zakona o javnim nabavkama.

Stav revizora je da sistem internih kontrola nije zadovoljavajući, što ostavlja posljedice, a akcenat je stavljen na javne nabavke. Pravilnikom je definisano da direktor imenuje komisiju za svaku nabavku na period od dana donošenja rješenja do okončanja poslova za predmetni postupak. Ali, kako piše u revizorskom izvještaju, u Graničnoj policiji BiH imenovana je komisija na mandat od godinu dana koju čine policijski službenici.

Granična policija je, s druge strane, prema prezentovanim podacima, lani sprovela 18 postupaka javnih nabavki, vrijednih oko tri miliona KM. Na listi je i nabavka dijelova svečane uniforme – kapa, rukavica, sakoa, kravata, pantalona, košulja, sukanja, mantila i cipela. Procijenjena vrijednost nabavke bila je 93.600 KM sa PDV-om, s mogućnošću zaključenja okvirnog sporazuma na period od četiri godine. Planirana je e-aukcija, ali, s obzirom na to da je pristigla jedna ponuda, nije zakazana.

– Uočeno je da je za košulje kratki rukav (150 komada) i dugi rukav (150 komada) izvještaj laboratorijske analize izdat 19. avgusta 2019. godine s rokom valjanosti izvještaja šest mjeseci, dok je za kravatu (150 komada) izvještaj laboratorijske analize izdat 27. aprila 2020, takođe s rokom od šest mjeseci. Kada je riječ o cipelama, tehničkom specifikacijom je zahtijevano da je izrađena od kože, da ima određenu visinu, sastav podstave, dužinu pertli i slično, međutim, kao dokaz nije dostavljen izvještaj laboratorije, niti izvještaj vizuelne kontrole, iako je zahtijevano – piše u revizorskom izvještaju.

Uz nedostatke u evidencijama o upotrebi službenih vozila, uočene su neke slabosti kod praćenja izdataka za popravak i održavanje. Naime, izražen je problem kod usaglašavanja i praćenja fakturisanih cijena rezervnih dijelova i materijala za održavanje vozila sa ugovorenim cijenama jer neki dijelovi nisu predviđeni ugovorom. U pojedinim slučajevima više od 70 odsto vrijednosti fakture se odnosi na neugovorene dijelove.

– Ne postoji pisani trag na zahtjevu za popravak, predračunu ili računu u vidu konstatacije koji su to ponuđeni dijelovi koji nisu predviđeni ugovorom, da bi ti dijelovi ostali u lancu obrade i odobravanja zahtjeva za popravak i predračuna, a nadležni bili upoznati da se radi o nepredviđenim dijelovima. Uz većinu testiranih faktura nisu potpisani radni nalozi od strane osobe koja je primila izvršene usluge i potvrdila da isti odgovara stvarno izvršenim uslugama, što predstavlja osnovu za plaćanje usluge – navedeno je u dokumentu.

Troškovi

Graničari su u kasi imali gotovo 78,5 miliona KM, a najviše novca je dato za bruto plate (57,1 milion), naknade troškova zaposlenih (11,3 miliona), upotrebu vozila (2,1 milion) i za nabavku materijala (604.624). Analizom ranijih preporuka utvrđeno je da dio još nije sproveden u djelo.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:jabuka