Stotinu miliona eura drveta na lageru

16.09.2022. - Aktuelno

Ukoliko Savjet ministara BiH ne stavi van snage odluku o zabrani izvoza peleta i ogrevnog drveta, dovešće se u pitanje status oko 3.30 radnika u Republici Srpskoj  koji rade u ovom sektoru, kao i vrijednost od  stotinu do 110.000 miliona eura vrijednog ogrevnog drveta koje se nalazi na lageru, izloženo ćudima vremena i truljenju,  upozorio je Đorđe Brkić, predsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS u osnivanju DIPOS, ističući da veliki broj preduzeća ima ugovorene obaveze prema kupcima u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj i drugim evropskim zemljama koje su uplatile avans i čekaju da im se isporuči roba.

“Imam obavezu da isporučim pedeset šlepera ogrevnog drveta firmi “Bau Hans” u Austriji. U pitanju su drva za potpalu u vrećicama i kartonskim kutijama i za tu robu nema kupaca u BiH. Ukoliko ne ispunim ugovor, uslijediće tužbe pred austrijskim sudovima. Mi smo u Udruženju “DIPOS” izvršili detaljne analize i ponudili smo konkretna moguća rješenja, s kojima smo upoznali Vladu RS, Privrednu komoru RS i druge nadležne institucije. Koliko nam je poznato, stav Vlade RS je da se ukine zabrana za izvoz ogrevnog drveta, a da se zabrana za izvoz peleta produži do 31. oktobra ove godine”, kaže Brkić, ističući da je odluka o zabrani izvoza trupaca, peleta i ogrevnog drveta donesena ishitreno, na štetu drvoprerađivača.

Zoran Đurašinović, u ime udruženja DIPOS, kaže da je trenutno u opticaju puno informacija i navodnih rješenja za ovaj problem, te da se od Savjeta ministara BiH i dvije entitetske vlade očekuje konkretno rješenje koje neće ugroziti drvoprerađivače.

“Što se tiče oblovine, u opticaju je prijedlog da se uvede trajna zabrana izvoza oblovine. Za pelet je ponuđeno rješenje da zabrana važi još mjesec dana. Nadamo se da će Savjet ministara BiH dozvoliti izvoz ogrevnog drveta, jer mi na domaćem tržištu nemamo kome prodati trenutne količine koje imamo na lageru. Mi smo pravovremeno izašli sa konkretnom ponudom za ogrevno drvo od 180 KM za paletu i da  ta cijena ostane do kraja godine, što bi išlo u prilog domaćim kupcima. Višak ogrevnog drveta u tom slučaju bi se mogao izvesti. Za pelet smo ponudili rješenje da se limitira cijena za domaće tržište na 480 ili 500 KM, a da se druga polovina proizvedenog peleta izveze”, kaže Đurašinović.

Bijeljina.com