Cijena paprena – kilogram košta kao porodični ručak u restoranu

21.02.2025. - Aktuelno

Ukoliko želite da tokom februara pazarite trešnje, spremite pozamašnu svotu novca.

Ako poželite da probate trešnje u februaru, moraćete duboko da zavučete ruku u džep, jer kilogram trešanja dostiže cijenu od čak 35 evra. Za isti novac može se kupiti kompletan ručak – bilo da se odlučite za meso ili ribu.

Sezonsko voće odavno je izgubilo svoje pravo značenje, jer svake godine stiže sve ranije. Prvo se pojavljuje u supermarketima, a ubrzo zatim i na pijacama. Ove godine, već u februaru, police prodavnica bile su pune jagoda, dok su se na zagrebačkoj pijaci Dolac pojavile i prve trešnje.

Međutim, ako poželite da ih probate u februaru, moraćete debelo da platite, jer kilogram trešanja dostiže cijenu od čak 35 evra.

Kilogram trešanja ili ručak za cijelu porodicu?

Prodavačica u ribarnici Marija, ističe da bi mnogi radije za isti novac kupili kvalitetan obrok.

“Pola kilograma kovača košta 20 evra, od toga se napravi fina supica i čovjek se lijepo najede. Za 28 evra možete kupiti i pet kilograma sardine pa nahraniti cijelo naselje”, kaže Marija.

Kupci se često pitaju da li je vrijedno dati toliki novac za voće koje inače sazrijeva tek krajem proljeća.

Trešnje su jedno od najskupljih voćki na tržištu, naročito van sezone. Cijene u februaru su često tri do četiri puta više nego tokom maja i juna, kada stiže domaći rod.

Uvozno voće, koje pređe na hiljade kilometara prije nego što stigne na rafove, nosi sa sobom i visoke troškove transporta, što dodatno podiže cijenu.

Izvor: Mondo