Na kasama marketa u centru Banjaluke danas su velike gužve, a prodavci za BL portal kažu da se redovi formiraju još od jutros. Kupaca je više nego inače, ali u marketima ne bi da spekulišu da li je to narod pohrlio u nabavku zbog još jednog bojkota trgovina, benzinskih pumpi, kafića i restorana, najavljenog za sutra i prekosutra.
Iza bojkota koji je prvi put organizovan prošlog petka, u FBiH stali su administratori Facebook grupe „Bojkot BiH“, dok u Republici Srpskoj nije bilo zvaničnih inicijatora, iako su ga udruženja za zaštitu potrošača masovno podržala. Moguće da je i to bio razlog što prvi bojkot nije dao prevelike rezultate, što se može zaključiti iz podataka koje je objavila Poreska uprava Republike Srpske, a koji kažu da smo u danu bojkota potrošili i više.
Penzionerka Vera koju zatičemo ispred jedne od prodavnica, kaže da je čula da sutra ne treba ništa kupovati, pa je danas pazarila ono što joj treba.
“Kažu da se sutra ne uzima ništa, pa neću ni ja. Tako sam uradila i prošlog petka”, kaže ona za BL portal i priznaje da na tu odluku utiče i činjenica da je “skrckala” i posljednju marku od penzije.
Zbog bojkota ili ne, pojačanu gužvu u trgovinama primjećuju i kupci koji čekaju u dugim redovima. Među njima je i Banjalučanka Marija koja priznaje da je iznenađena ovakvim stanjem.
„Svaki dan na pauzi dolazim u market da kupim nešto za jelo, evo sada stojim u redu skoro deset minuta. Gužve su mnogo veće nego obično, pola pauze sam već izgubila u marketu“, kaže ona za BL portal, ali ne bi da otkrije hoće li prodavnicu sutra i prekosutra zaobilaziti.
Bojkot je, inače, krenuo iz Hrvatske, kao rezultat nezadovoljstva građana zbog konstantnih poskupljenja svih namirnica, a ubrzo se proširio na čitav region.
Za razliku od komšija, prije svega u Hrvatskoj, koji su bili zadovoljni odzivom, u Srpskoj su, prema zvaničnim podacima, građani prošlog petka iz novčanika izvadili 59,3 miliona maraka, koliko iznosi ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa, što je u poređenju sa danom ranije više za čak skoro 17 miliona KM.
Uprkos polemikama o tome koliko ovakve akcije zaista mogu imati efekta, naročito ako uoči ili nakon bojkota “okupiramo” prodavnice, činjenica je da su Vlade širom regiona reagovale kakvim-takvim mjerama. U Republici Srpskoj odlučeno je da se od 3. marta u trgovinama nađu i proizvodi sa nula odsto marže.
Izvor: Bl portal/ Foto: BL portal